Salihi’den Türkiye’den yapılan yardımlara ilişkin açıklama

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında, başta Irak Bakanlar Kurulu’nda Türkmenlere Bakan verilmesi konusu olmakla birlikte ülkede yaşanan son gerginliklerle ilgili açıklamada bulundu.

 

 

Öncelikle ITC Başkanı Erşet Salihi dün Başkent Bağdat’ta öldürülen siyasetçi ve güvenlik uzmanı Hişam Haşimi’nin yanı sıra Terörle Mücadele Kuvvetleri ile Irak Hizballah arasında çıkan gerginliğe değinerek, Yeşil Bölge’de bulunan ABD Büyükelçiliği’ne son zamanlarda yönelik düzenlenen roketli saldırıların Bağdat’taki gerginliğe işaret etti. Irak’ta gerginliğe değinen Salihi, ”İnsanoğlu hiçbir zaman zafiyete ve hayal kırıklığına kapılmaması lazım. Siyasetçinin umutlu olması lazım ve milletini umutlu yaşatması lazım.” dedi.

 

Salihi son zamanda gündemde olan ”Türkmenlere yönelik bakanlık hakkını” ele alarak şunları söyledi:

 

Son 7 aydan beri bir bakanlık bizim söz ve tartışma konusu olmuştur. Ellerinden geldiği kadar Türkmenlerin siyasi yolda engellemek istediler ve engellemeye çalıştılar, ancak biz geri adım atmadık çünkü millet bizimle birliktedir ve sesimizi yükselttik. Meclis gülmek yeri değildir, kavga yeridir. Milletin isteği meclisten istenir ve biz o hakkı almak için ister kavga eder ister yasal yolları kullanırız. Başbakanda dedik Türkmenlere bakan vereceksin. Bazı partiler Şiilerden Bazıları ise Sünnilerden isteyelim dedi. Kimseden istemiyoruz, neden isteyelim. Ne Şiilerden ne Sünnilerden isteriz. Biz Türkmenlerin hakkını istiyoruz. Bakanlık kalmadı dediler, bir bakanlık açın dedik. Bizim gayemiz siyasidir, Türkmen bakanı Türkmen adına bakanlıkta otursun. Bunu yapan milletimizdir, teşekkürü de milletimiz hakkediyor.

 

Siz bizleri güçlendirdiniz. Başbakan mecburen milletimizin ve milletvekillerinin tepkisi neticesinde Türkmen bakanının ismini kabul etti. Biz Irak Meclisi’nin oturumunu bekliyoruz, Türkmenler için bakanlık garanti oldu.

 

كلمة السيد رئيس الجبهة التركمانية العراقية النائب ارشد الصالحي الى شعبنا التركماني حول اخر المستجدات السياسية على الساحة العراقية والتركمانية وتفاصيل المباحثات الجارية بين بغداد واربيل والوضع الامني في محافظة كركوك وعدة مواضيع مهمة.المكتب الاعلامي 7 تموز 2020

Erşat Salihi-ارشد الصالحي‎ paylaştı: 7 Temmuz 2020 Salı

 

Türkiye’den gelen tıbbi malzeme yardımı

 

Türkiye’den gelen yardımlara karşı birçok engeller kuruldu bazı siyasi taraflardan, ancak Türkiye kararının arkasında durdu, hiçbir zaman sırtımızı yere vermedi. Bu talep bizim tarafımızdan yapıldı, geldikten sonra Bağdat’tan teslim aldık ve Musul’a da gönderdik. Bazı insanların hoşuna gitmiyor. Havaalanı güvenliği valinin talebi üzerine birkaç koliyi aldı. Basının önünde alındı ancak bazı taraflar olayı başka yola çekmeye çalıştı. Bu tür dedikodulardan ancak duşmanlar kazançlı, Türkmenler ise kaybedecektir. Bu dedikodulara rağmen Türk Kızılayı yine de Türkmeneli’ne yardımını uzattı. Çünkü güveniyorlar bize.

 

Peşmerge’nin Musul, Kerkük ve Diyale’ye dönmesi

 

Peşmergenin bu bölgelere dönüşünün aslı yoktur. Meclisin kararına göre, Peşmerge’nin bu bölgelere getirilemez. Bu icratlar alınırsa biz hem siyasi hem hukuki hakkımız var. Bu meseleler bu kadar kolay gerçekleştirilemez. Ancak IKBY Bağdat ile toplantı yaparak bazı bölgelerde ne Irak ordusu ne de Peşmerge var. İki hükümetin toplantısı ise, o boş bırakılan bölgelerdeki DEAŞ teröristlerine karşı ortak operasyonların yapılmasıdır.

 

Bizim talebimiz nedir?

 

Bunlar ortak operasyonlar kurmak istiyor ancak Hükümete bağlı olmayan herhangi bir gücün Kerkük’ün idari sınırı dışında olmasını istiyoruz. Peşmerge’nin bu bölgelere gelmesi söz konusu değil.

 

Açıklamanın devamını videodan izleyebilirsiniz.