Salihi’den Telefer uyarısı-Telafer de Sincar gibi olacak

Ortadoğu Araştırma Merkezi (ORSAM) Ankara’da “Kerkük’te Güncel Gelişmeler ve Türkmenlerin Durumu” konulu konferans düzenledi. Irak Türkmen Cephesi  (ITC) Başkanı Erşet Salihi, konferansta  konuşmacı olarak yer aldı.

 

ITC Başkanı Erşet Salihi, “Türkiye’nin Irak mrkezi hükümeti ile  ilişkilerini güçlendirmek ve Irak’ın bütünlüğü, Türkiye’nin bölgedeki çıkarları açısından oldukça önemlidir. Türkiye’nin Irak’la yürüteceği her türlü ilişkide bu yaklaşımın sergilenmesi barış, huzur ve adil yönetim adına katkı sağlamıştır. Ancak Türkmeler bilhassa Kerkük özelinde Türkiye’nin bu haklı diplomatik tavrının ete kemiğe bürünmesi bir o kadar önemlidir.” dedi.

 

Erşet Salihi DEAŞ’ın işgali ile Telafer’de yaşanan yıkım ve Türkmen halkına yönelik gerçekleştirilen asimile politikalarına değindi. Telafer’den göç eden kişilerin kente geri dönmesi gerektiğini ifade eden Salihi, dönmedikleri takdirde Sincar örneğini vererek, kentin terörö örgüyleri tarafından sığınacağı bir alan olacağı yönünde uyarıda bulundu.

 

Salihi, Telaferliler tekrar dönmezse, Sincar’da PKK nasıl hakim olduysa, Telafer de Sincar gibi olacak. Terörö örgütlerinin barındığı yer olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Salihi, Irak halkını oluşturan tüm unsurların eşit olduğunu söyleyerek “Türkmenlerin tıpkı Araplar, Kürtler ve diğer unsurlar gibi bir bütünün ayrılmaz bir parçası olarak Irak’ın anayasasında ve devlet yönetiminde hak ettiği yere gelmesi, Türkiye’nin de güvenliği açısından hayati bir önemdedir.” ifadelerini kullandı.

 

PKK ve DEAŞ terör örgütlerinin Irak’taki ilk hedefinin Türkmen bölgeleri olduğunu savunan Salihi, “Terör örgütleri ilk Telafer bölgesini hedef aldı. Telafer hedef alındıktan sonra Sincar’a gidildi. PKK hala bölgede faaliyetlerine devam ediyor.” şeklinde konuştu.

 

– “Irak siyasetinde Türkmenlere yeterince yer verilmiyor”

 

Salihi, Irak siyasetinde Türkmenlere yeterince yer verilmediğini belirtti.

 

Türkmenlerin terörün her zaman ilk hedefi olduklarını vurgulayan Salihi, “Türkmenler olarak Irak’ın toprak bütünlüğünü savunduğumuz için en çok biz terörün hedefi olduk.” dedi.

 

Salihi ayrıca uluslararası kamuoyunun Irak Türkmenlerini görmezden geldiğini belirterek “Sincar’daki Ezidilerin başına ne kadar bela geldiyse Türkmenlerin de başına geldi ancak Türkmenlerin başına gelenler kamuoyuna yansımadı.” ifadelerini kullandı.

 

DEAŞ’ın, Telafer’de yaklaşık 400 Türkmen kadını esir aldığını hatırlatan Salihi, bunu herkesin bilmesine rağmen uluslararası kamuoyunda gündeme getirilmediğini söyledi.

 

Salihi, Telafer’de yaşananlara ışık tutulmadığını ifade ederek “Hedef o bölgede terörün yerleşmesiydi.” dedi.