Video-Salihi’den seçim mesajı

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Erbil ve Kifri’deki Türkmenlerin çok zor zamanlar yaşadığını ancak hiçbir zaman yılmadığını söyledi.

Salihi, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nde (IKBY) yapılacak milletvekili seçimleri için görüntülü video yayınladı.

 

Erbil, Kifri, Duhok ve Süleymaniye’deki Türkmenlere seslenen Salihi, sözlerine bir şiir ile başladı.

 

Salihi açıklamasında şunları ifade etti:

 

“Değerli aziz milletimiz, Kuzey Irak bölgesinde parlamento seçimleri var. Irak Türkmen Cephesi bu kez 272 numaralı liste ile bu seçime katıldı. Bildiğiniz gibi Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Kifri’de Türkmenlerin 5 kotası var. Fakat herkes bu 5 kotanın üzerine geliyor ve sizin haklarını alıyor. Aslında bu sizin doğal hakkınız ve sadece Türkmenlerin kotası. Ama malesef sahtekarlık yapılıyor ve o 5 kotaya bile göz dikiyorlar.”

 

ITC’nin Erbil’de kurulduğunu hatırlatan Salihi, “Irak Türkmen Cephesi sizlerin eliyle kuruldu. Sizlerin varlığıyla devam etti. Sizi parçalamak ve zayıflatmak için neler yaptılar, ne oyunlar oynadılar. Yükünüz ağırdı. Erbil’deki, Kifri’deki kardeşlerimin üzerinden çok ağır günler geçti.  Zaho’daki ve Duhok’taki olaylarda çok ağır günler geçirdiniz. Fakat hiçbir zaman usanmadınız ve yolunuzdan geri dönmediniz.” ifadelerini kullandı.

 

Salihi, Irak Türkmen Cephesi’nin IKBY parlamentosunda Türkmenlerin sesi olacağını kaydetti.

“Türkmence resmi dil olsun”

 

Türkmence’nin IKBY’de ikinci dil olması gerektiğinin altını çizen Salihi, “Parlamentoda gür sesinizle Erbil’de birinci millet Kürtler ise ikinci milletin Türkmenler olduğunu söyleyin. Orada siyasi kanunlar ve kararlar çıkarmanız lazım. Türkmence’nin resmi dil olduğu bütün Kuzey Irak’ta kabul edilmeli. Kürtçe Irak’ta ikinci resmi dil olarak kabul ediliyorsa, neden Türkmence Kuzey Irak’ta ikinci dil olmasın.”

 

İşte ITC Başkanı Salihi’nin görüntülü mesajı:

 

بمناسبة انتخابات برلمان الاقليم في اربيل وكفري والسليمانية و دهوك يوجه السيد رئيس الجبهة التركمانية العراقية كلمة سياسية الى جماهيرنا التركمانية

Erşat Salihi – ارشد الصالحي‎ paylaştı: 11 Eylül 2018 Salı

Bir cevap yazın