Salihi: Bu referandum yok ve hiç kimse gitmeyecektir

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Irak Başkanı Haydar Abadi’nin referandum açıklamalarını hatırlatarak, “Kuzey Irak yönetimine verilen cevap açık ve nettir” dedi.

 

Erşet Salihi, ITC Kerkük’teki parti merkezinde yaptığı açıklamada, “Türkmen milleti sadece Irak’ı savundu. Herkes terketti bizi. Bu milletin iradesi ve varlığı mutlaka devam edecektir. Bir gün içinde bu memleket değişmez, bundan hiçbir zaman şüpheniz olmasın” ifadesinde bulundu.

 

ITC Başkanı Erşet Salihi, Irak Başkanı Haydar Abadi’nin referandum açıklamalarını hatırlatarak, “Kuzey Irak yönetimine verilen cevap açık ve nettir. Ve bizde daha önce kendilerine (referandumu) yapmayın, bu bölgeye kan getirmeyin, bu bölgede istikrarı sağlayın dedik. Ama malesef dinlemediler” dedi.

 

Salihi, “Kuzey Irak idaresi Bağdat’a ‘artık bizim seninle bir ortaklığımız kalmadı’ diyor. Peki sizin Bağdat ile ortaklığınız kalmadıysa bizimle neyiniz var? O zaman bizim coğrafyamızda neyiniz var? Bizim toplumumuzun iradesiniz nasıl ellerinden alıyorsunuz? Siz eğer Bağdat’tan %17 pay petrolden alıyorsan, herşey sizin elinizdeyse, peki Türkmen’in elinde ne var? Siz ne vereceksiniz Türkmenlere? Siz ortaklığı Bağdat’la kabul etmiyorsunuz. Peki ben sizle neyi kabul edeyim.Biz ortak değiliz biz, biz memeleket sahibiyiz” şeklinde açıklama yaptı.

 

ITC Başkanı Erşet Salihi son olarak, “Bizim memeleketimizin üzerinde attığınız adımlar yanlıştır. Kürt milletine zarar veriyorsunuz. Bizim Kürt milleti ile sorunumuz yok. Biz tekrar milletimize çok teşekkür ediyoruz. Biz milletimizin azametini çok iyi biliyoruz. Yaptıkları yanlıştır. Yaptıkları yanlış herkese zarar verecektir, en çok da Kürt milletine verecektir. Dediğimiz gibi bu referandum yok ve hiç kimse gitmeyecektir” dedi.

 

 

Bir cevap yazın