Salihi: Projemiz mezhepsel değil de milli bir proje olduğu için bize karşı çıkıyorlar

Erşet Salihi, “Irak Türkmen Cephesi, milli bir proje olduğu için bu iş olmadı. Eğer Türkmen Cephesi mezhepsel bir proje olsaydı çoktan istedikleri olmuştu.” dedi.

 

Irak’ta hiçbir yetkilinin tarafsız olmadığını dile getiren Salihi, “Bazı taraflar Türkmenlerin adayının tarafsız olması gerektiğini dile getirdi ama bu imkansız.” şeklinde konuştu.

 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşet Salihi kurulan Irak Hükümeti ve Türkmenlerin bu hükümette yer almaması hakkında Tba muhabirinin sorularını yanıtladı.

 

Biz bakanlık istedik çünkü 140. Madde konuları bakanlar kurulu toplantısında konuşuluyor

 

Irak Türkmen Cephesi’nin kurulan yeni Irak Hükümeti’nde yer almamasının sebebi nedir?

 

Kesinlikle 2003 yılında kurulan Irak Hükümeti’nden Irak Türkmen Cephesi’ni uzak tutmak sıradan bir proje değildir. Kasten yapılan bir projedir. Çünkü o zaman anayasa ve geçici anayasa yazılıyordu. Tabii ki Cephe’nin orada olması milli projeyi en iyi şekilde savunacağı anlamına geliyor. Orada bulunan birçok taraf Irak Türkmen Cephesi’nin toplantılara katılmaması için ellerinden gelen her şeyi yapıtı ve bunda da başarılı oldular. Türkmenler adına Cephe yerine sıradan insanlar toplantıya katıldı.

 

Bu sefer Irak Türkmen Cephesi’nin Bağdat’ta siyasi bir numara olmasına rağmen son yıllarda, siyasi kitlelerin hepsinin Irak Türkmen Cephesi’nin Türkmen milletini temsil ettiğini vurguluyor. Artı uluslararası ülkeler, Türkiye, İran, Körfez ülkeleri ve diğer Arap ülkeleri Irak’ta Türkmenler konusunda Irak Türkmen Cephesi ile teamül ediyor.

 

Hükümette Türkmen’in yer alması Türkmen haklarına sahip çıkması anlamına gelir bundan dolayı Türkmen Cephesi’nin katılmasını istemediler

 

Ama bu defa Kerkük meselesi ortada olduğu için, üzerine anlaşma sağlanamayan bölgeler olduğu için, tabii ki hükümette Türkmen’in yer alması Türkmen haklarına sahip çıkması anlamına gelir bundan dolayı Türkmen Cephesi’nin katılmasını istemediler.

 

Birileri Türkmenlerin milli bir proje olmasını istemez, Türkmenlerin mezhepsel bir proje olmasını ister

 

Kesinlikle birileri Türkmenlerin milli bir proje olmasını istemez, Türkmenlerin mezhepsel bir proje olmasını ister. Irak Türkmen Cephesi Kerkük’te 3 milletvekili kazanmasına rağmen bir bakanlık almadı. Biz neden bakanlık istedik? Bizim için bakanlık cuhurbaşkanı yardımcılığından da daha önemli. Bunun için adayımız da vardı. Biz bakanlık istedik çünkü bu tür konular bakanlar kurulu toplantısında konuşuluyor. 140. Madde konuları hep orada açılıyor. Ondan dolayı bizim bakanlığımızın olmasını istemediler.

 

Bazı Türkmen taraflar ‘sadece Irak Türkmen Cephesi’nden olmasın kim olursa olsun’ sinyalini verdi

 

Önceden de dediğimiz gibi sebeplerden biri Türkmen meselesinin milli bir mesele olmasını istememeleri ve Türkmen meselesinin bir mezhebi mesele olmasını istemeleridir. İkinci sebep ise Cephe’ye karşı olan bazı Türkmen tarafların ‘sadece Irak Türkmen Cephesi’nden olmasın kim olursa olsun’ sinyalini vermesiydi.

 

Bazı taraflar Türkmenlerin adayının tarafsız olması gerektiğini dile getirdi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafsız mı?

 

Bazı taraflar Türkmenlerin adayının tarafsız olması gerektiğini dile getirdi. Ama mümkün bir talep değil. Cumhurbaşkanı tarafsız mı? Başbakan tarafsız mı? Diğer bakanlar tarafsız mı? Sadece Türkmenlerden tarafsız bakan istediler. Türkmenlerden olan tarafsız bakan, bakanlar kurulunda yapılacak toplantıda ve bu konuların açılması durumunda konuşmasın diye. Türkmen Cephesi’nin hem başbakanlıkta hem de cumhurbaşkanlığında yer almamasının sebebi bu projeydi.

 

Berhem Salih, bir KYB lideridir ve tabii ki de komisyonun içinde Irak Türkmen Cephesi’nin yer almasını istemez

 

Irak Meclisi’nde bulunan Türkmen Meclis Üyeleri, Irak Türkmen Cephesi’nin Irak Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığı’nda yer almamasına karşı bundan sonraki süreçte nasıl bir duruş sergileyecek?

 

Cumhurbaşkanlığının gündeminde de bi Kerkük meselesi var. O da bu konu hakkında bir komisyon oluşturmuş ve bu konu üzerinde çalışıyor. Berhem Salih bir KYB lideridir ve tabii ki de komisyonun içinde Irak Türkmen Cephesi’nin yer almasını istemez. Çünkü komisyon içerisinde eğer Irak Türkmen Cephesi olursa belki projesine karşı gelebilir. O da Cephe’den birinin cumhurbaşkanı yardımcısı olmasına sıcak bakmıyor.

 

Bu bölgeler hakkında bir toplantı yapılırsa ve o toplantıda Cephe’nin adı ve katılımı olmaz ise bu toplantı geçersizdir

 

Biz de buradan açıklıyoruz. Herkes bizim Türkmen milletinin gerçek temsilcisi olduğumuzu biliyor ve görüyor, bu nedenle bu bölgeler hakkında herhangi bir toplantı yapılırsa ve o toplantıda Cephe’nin adı ve katılımı olmaz ise bu toplantı geçersizdir. Buna Kürt partilerin bazıları vakıf oldu ve şimdi Cephe’yle direkt iletişime geçiyorlar. Bizimle hemfikirler ve hiçbir zaman Cephe’nin içinden birinin cumhurbaşkanı yardımcılığını yapmasını reddetmediler ve hepsi onayladı.

 

Cephe’den de birinin bakan olmasını, her zaman 8 milletvekili olarak bir imzalı kağıtla bütün taraflara sunduk. Ama dediğim gibi proje daha büyük olduğu için o fırsatı Irak Türkmen Cephesi’ne vermiyorlar.

 

Cumhurbaşkanlığı meselesinden bahsettiniz. Bu olaya sebep olan taraflar kimlerdi? Tam olarak karşı çıkanlar Türkmenler mi, diğer taraflar mı?

 

Türkmen taraflardan bu konuya karşı çıkanlar azdı. Ama bizim dediğimiz gibi Irak Türkmen Cephesi milli bir proje olduğu için bu iş olmadı. Eğer Türkmen Cephesi mezhepsel bir proje olsaydı çoktan istedikleri olmuştu.

 

Bu durum Kürt partilerin işine geliyor, Türkmenleri parçalamak istiyorlar

 

Tabii ki bu durum Kürt partilerin de işine geliyor, Türkmenleri bölmek istiyorlar. Ama kesinlikle etkili olan Türkmen milletvekilleri buna karşı çıkmadı ve hepsi onayladı. Ama dediğimiz gibi proje bizden daha büyük. Bu da sadece bizim çözüm yolumuzla düzelmez.

 

Bu konunun uzantısı da var tabii ki. Biz neden illaki Türkmenlerden bir bakan olmasını istiyorduk? Son olarak Kuzey Irak ve Irak yetkilileri arasında yapılan müzakerelerde, Sayın Fuat Hüseyin KDP’nin üst düzey bir yetkilisi olarak kimin tarafında oturdu? Tabii ki Irak hükümeti tarafında oturdu. Peki 140. Madde ve Kerkük meselesi konuşulurken Türkmen tarafından kimler vardı? Tabii ki kimse yoktu. Sünni Araplardan kim vardı? Onlardan da kimse yoktu.

 

Kerkük konuşulurken orada kesinlikle bir Türkmen ve bir Arap’ın bulunması gerekirdi. Dediğim gibi projen milli bir proje değil de mezhepsel bir proje olsun, herkes yanında olur ve destek verir.

 

Röportaj: Ali AntarFoto: Ziya Üzeiry