Salihi: Peşmerge’nin Kerkük’e geri getirilmesini kabul etmiyoruz

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Peşmerge’nin Türkmenlerin yoğunlukta bulunduğu Kerkük çevresine geri getirilmesini kabul etmediklerini kaydetti.

 

ITC Başkanı Erşat Salihi, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Peşmerge’nin Kerkük’ün çevresine geri getirilmesini ne gerekçeyle olursa olsun kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

-“Adil Abdulmehdi hükümetine tarihi sorumluluk düşüyor”

 

Bağdat ve Erbil arasında gerginliklerin giderilmesi için başlatılan görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirten Salihi, “Ancak, Kerkük, Musul, Salahaddin, Diyala, Hanekin ve Sincar gibi etnik bileşenlerin yaşadığı bölgelerin ve halkın korunması karşısında Adil Abdulmehdi hükümetine tarihi sorumluluk düşüyor.” dedi.

 

“Kerkük halkı, 2003 ila 2017 yılının ekim ayına kadar siyasi baskılara maruz kaldı.” ifadeleirnde bulunan Salihi, bunu ispatlamak için ellerinde yeteri kadar belgenin bulunduğunu söyledi.

 

Türkmen lider, uluslararası ve bölgesel tarafların Kerkük ile ilgili zamanın geri dönmesine (16 Ekim öncesine) izin vermemesi çağrısında da bulundu.

 

Irak’ta, Peşmerge güçlerinin yeniden Kerkük’ün çevresi ve özellikle Tuzhurmatu ve Kifri bölgelerine geri getirileceği iddia ediliyor.

AA

Bir cevap yazın