Salihi: DEAŞ ve PKK istikrarın önünde önemli bir engel

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, “Kovid-19 salgınının yanı sıra DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin çıkardığı çatışmalar da ülkedeki istikrarın önünde önemli bir engel.” dedi.

Salihi, Türk Miras Vakfının (THO) düzenlediği özel bir webinarda ülkedeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyine düzenlediği Pençe-Kartal Operasyonu’na desteğini kaydeden Salihi, bu operasyonun PKK terör örgütünün Irak’taki sığınaklarını hedef aldığının ve Irak için de sorun olan terör örgütünü ortadan kaldırmaya yönelik olduğunun belirtti.

Salihi, Kovid-19 salgını ile DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin yol açtıkları çatışmaların ülkede istikrar konusunda engel teşkil eden iki önemli konu olduğunu dile getirdi.

“Bu iki sorunun yanı sıra uluslararası toplum Türkmenlere yeterince odaklanmıyor.” diyen Salihi, Türkmen toplumunda son zamanlarda artan etkinliğinin bu durumu değiştirebileceğini umut ettiklerini kaydetti.

İstikrarın ancak “aşırıcı” grupların ortadan kaldırılması ile mümkün olabileceğini anlatan Salihi, bunun da uluslararası toplumun ülkedeki tüm gruplarla iş birliğini artırmasıyla mümkün olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 salgınının ülkedeki istikrar çalışmalarını zorlaştırdığını vurgulayan Salihi, buna rağmen özellikle de ülkedeki genç nüfusun istikrar için çalışmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Salihi, terör örgütlerinin varlığının yanı sıra Irak’ta devam eden askeri operasyonların da istikrar çalışmalarını sekteye uğrattığına işaret etti.

Salihi, ABD’nin Irak’ta sadece radikal örgütlere odaklandığını belirterek bu konu dahil bölgedeki diğer konularda da
Washington’un Türkmenlerle çalışmasının önemine vurgu yaptı.

AA