Salihi: Bunu yapan şehirde kardeşliği bozmak istiyor

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi Kerkük’ün tarihi Kayseri Çarşı’sında yaptığı açıklamada, sözk onusu çarşının kundaklandığını ima ederek, bu işi yapanların şehirdeki kardeşliği bozmak istediğinin altını çizdi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ın Kerkük’e yaptığı ziyaret ve inceleme sırasında, Yıldız’a eşlik eden Salihi basın mensuplarına açıklama yaptı:

 

“Burası herkesin yeri ve tarihi bir mekan. Bu işin iyi boyutu var. Birincisi buradaki esnaflar tarihi eserler dairesine bağlı, bir kısım esnaf ise bu çarşı içerisinde mülk sahibi. Biz devlete baskı yapıp çarşının restorasyonunda yardımcı olmasını sağlarız. Devletle birlikte Türkiye’nin TİKA gibi kurumları arasında bir izin çerçevesinde protokol imzalanır ve sağolsun Türkiye devleti de buraların yapılmasına destek eli uzatacak. Sayın Büyükelçi Bağdat’a geri dönecek ve biz de geri döneceğiz, orada görüşmeler yapılacak. Biz Tarihi eser kurumu yetkilileriyle görüştük ve bazı sözler aldık. Bakalım neler yapacaklar. Onlar yapmazlarsa mutlaka Büyükelçi ve Türkiye’nin de bu yönde girişimleri olacaktır.”

 

“Bu çarşı Kerkük’ün bütün oluşumlarını içerisinde barındırıyor.” diyen Salihi, “Bu terör eylemini yapanlar, Kerkük’teki oluşumların birbirinden ayırılmasını amaçlıyor ve halk arasında bir fitne yaratmayı hedefliyor ancak Kerkük bu kundakçılardan daha büyüktür. Biz öncelikle Kültür Bakanlığına yöneldik ve ardından Sn. Başbakan Adil Abulmehdi’ye Bakanlar Kurulu’nun toplantısı öncesinde bir mektup gönderdik ve buradaki esnaflara en kısa zamanda destek ve tazminat ödenmesini talep ettik.” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

“Sayın Büyükelçi, ‘şayet prosedürler olmazsa hemen desteğe başlayacaklarını’ bildirdi”

 

Gerekli işlemlerin prosedürlerle yapıldığı taktirde uzayacağını belirten Salihi, “Ayrıca Kültür Bakanlığı’nı aradık ve bize imar konusunda destek olacaklarını bildirdiler. Sağolsunlar Sayın Türkiye’nin Bağdat  Büyükelçisi ve Türkiye’deki kardeşlerimiz hemen bizle iletişim kurdular ve Kerkük’ün kardeşlik simgesi olan bu eserin imarı için destek olacaklarını, mülk ve dükkan sahiplerine destek olacaklarını bildirdiler. Sayın Büyükelçi bize, “şayet prosedürler olmazsa hemen desteğe başlayacaklarını” bildirdi. Bu yüzden biz Bağdat’ta devletle muhatap olup bu meseleyi yokuşa sürmemelerini sağlayacağız.” Diye konuştu.

 

Son olarak ITC Başkanı Salihi,  TİKA’nın şarşıya gelerek, gerekli incelemeleri yaptığını ve bu raporu Ankara’ya gönderdiklerini ayrıca mutlaka onların bir rolü olacağını söyledi.

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Muhammed Emin

Bir cevap yazın