Salihi: Yeni kabinede Türkmen bakan yer alacak

Irak Meclisi, Muhammed Tevfik Allavi hükümeti için yapılacak güven oylamasında toplantıda yeterli üye sayısına ulaşılamaması sebebiyle, oylamanın ertelendiğini bildirildi.

 

Meclisten yapılan yazılı açıklamaya göre, Allavi’nin sunduğu kabine listesi için güven oylaması yapılamadı.

 

Güven oylamasının, yeterli üye sayısına ulaşılamadığı için gerçekleştirilemediği belirtilen açıklamada, oturumun cumartesi yapılacağı belirtildi.

 

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi, kurulacak olan yeni hükümeti hakkında Tba gazetesinin sorularını yanıtladı.

 

Bugünkü oturumda neler yaşandı ve oturum neden ertelendi?

 

Allavi, hükümetini kurmak için şu ana kadar Kürtlerle ve Sünnilerle anlaşmazsızlık içerisinde. Kürt tarafında oluşan sorun ise, Kürtlerin kendi bakanlarını kendilerinin seçmek istemesidir. Aynı zamanda siyasi bakanlar vermek istiyorlar. Allavi’nin görüşü de bakanları kendisi atamaktan yana. Yani bakanlar Kürt olacak ancak isimler kendisi tarafından seçilecek. Bu konuda şu ana kadar anlaşamadılar.

 

Diğer taraftan da Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin başında olduğu koalisyon da şu ana kadar hükümeti kurmakla mükellef başbakanla, bakanları belirleme konusunda anlaşmamış durumdalar. Halbusi’nin koalisyonu da kendi bakanını kendisi seçmek istiyor. Bu yüzden bu konuda anlaşmazlık oldu.

 

Bugün (27 Şubat 2020) yapılan toplantıda 177 milletvekili meclis binasında bulunuyordu ve katılım imzası atmışlardı ama oturuma sadece 91 milletvekili yer aldı. Orada meclis başkanı ile 1. yardımcısı arasında bir çelişki yaşanıldı. Anlaşma sağlanması için bir süreç tanılması önerildi ve bu nedenle oturum cumartesi gününe ertelendi. Allavi’nin kabinesi şu anda hazır, cumartesi günü güvenoyu almak için bekliyor.

 

Peki gelecek oturumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Anlaşma sağlana bilir mi?

 

Aldığımız duyumlara göre Kürtlerden bir heyet, Allavi ile bir görüşme yapacak. Eğer anlaşma sağlayabilirlerse, Allavi Sünnilerle de anlaşır. Çünkü Halbusi ve Kürtler kararlarını ortak bir şekilde vermekten yanalar.

 

Adayların ismi elinize yetişti mi? Bakanlar içinde Türkmen bakan yer alıyor mu?

 

72 saat süre içinde bakan isimleri ve öz geçmişleri değerlendirilecek ve ona göre milletvekilleri karar verecek. Verilen bakanlar içerisinde Türkmen bakan da yer almakta. Allavi bizimle gerçekleştirdiği görüşmede geçen kabinede Türkmenlerin mağduriyete uğradığını vurguladı ve kendisinin bu kabinede Türkmenlere yer vereceğine işaret etti.

 

Türkmenlere verilen bakanlık sosyal ve işletme bakanından oluşuyor. Bakan olacak kişi hakkında da birkaç isim geçiyor ama bizim herhangi bir isim üzerine sıkıntımız yok. Allavi kendisi adayını seçecek bizim hiçbir şartımız yok. Bizim için önemli olan Türkmenlerin bu hükümette yer almasıdır, bundan dolayı da destek veriyoruz.

 

Haber: Ali Antar

Bir cevap yazın