Sağlık Bakanlığı, karantina tesislerinin yetersizliği nedeniyle ülkeye dönüşleri askıya aldı

Irak Sağlık Bakanlığı, ülke dışında yaşayan vatandaşların Irak’a dönmelerini, karantina tesislerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle askıya aldı.

 

 

 

Sağlık Bakanlığı’ndan Ulaştırma Bakanlığı’na yazılan bir talimatta, ülke dışında yaşayan Irak vatandaşlarının ülkeye dönmelerinin askıya alınmasını istendi. Yurtdışından dönen vatandaşların karantinaya alınmaları için uygun tesislerin bulunmadığı bildirildi.

 

Sağlık Bakanlığı daha önce aldığı bir kararda, yurtdışından Irak’a dönen vatandaşların 14 gün karantinaya alınması istenmişti. Ülkenin bu durumu karşılamak için yetersiz tesislere sahip olması sonucu, birçok Iraklı vatandaşın dönmesine engel oldu.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yazılan talimatta, ülkede yeterli şekilde karantina tesislerinin karşılanması durumund, tahliye işleminin tekrar başlatılacağı aktarıldı.

 

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Kovid-19 koronavirüs hastalığının hızlı bir şekilde dünyaya yayılarak binlerce kişiye bulaşması ardından kısa sürede Irak’a da yayıldı. Iraklı yetkililerin Dünya Sağlık Örgütüne vergiği bilgide, şimdiye kadar 728 kişide vaka tespiti yapılırken, 52 kişinin hayatını kaybettiği ve 182 kişinin de sağlığına kavuştuğunu belirtti.

 

Bir cevap yazın