Rus uzmanlar: Putin-Erdoğan zirvesi Rus-Türk ilişkilerini olumlu etkiledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TürkAkım doğal gaz boru hattı projesinin deniz bölümünün tamamlanması nedeniyle yapılan törende İstanbul’da bir araya gelmesi Rus uzmanlar tarafından Rusya ve Türkiye’nin çıkarlarını olumlu etkilediği belirtildi.

 

Moskova’da düzenlenen “Rusya-Türkiye: Liderlerin İstanbul’da buluşması” konulu yuvarlak masa toplantısında Rus uzmanlar Putin-Erdoğan görüşmesini gündeme getirdi.

 

Karadeniz Hazar Bölgesi Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Viktor Nadein Rayevskiy, TürkAkım’ın zamanlama olarak çok doğru bir dönemde yapıldığını kaydederek, Avrupa Birliği içerisinde bazı ülkelerin bu hattan yararlanmak istediğini belirtti.

 

Rayevskiy, “Türkiye bir transit ülke olarak güvenirliği olan bir ülke. Bu proje Türkiye’nin çıkarlarını olumlu etkilediği gibi Rus-Türk ilişkilerini de olumlu etkiliyor.” ifadelerinde bulundu.

 

Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü Uluslararası Gazetecilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Nigar Masumova, Rusya ve Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası seviyede büyük oyuncular olduğunu vurguladı.

 

Masumova, “Rusya, gayri safi milli hasıla bakımından dünyanın 6’ncı büyük ekonomisi. Türkiye ise 13’üncü ülkesi. Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerde ekonomik bileşenler ikili ilişkilerin güçlendirilmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip. İki ülke politik konularda ortak zemin bulmayı da başarıyor.”dedi.

 

Moskova Ekonomi Yüksekokulu Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Grigoriy Lukyanov, Putin ve Erdoğan’ın İstanbul’da buluşmasını “iki ülkenin jeopolitik çizgi boyunca süren etkileşimini sürdürme ve artırmaya hazır olduğunun göstergesi” olarak değerlendirdi.

 

Lukyanov, Rusya ve Türkiye arasındaki başarılı etkileşimin en açık örneklerinden birinin Suriye meselesinde oluşturulan Astana formatı olduğunu bildirdi.

AA

Bir cevap yazın