‘Rosneft’in Bağdat’la görüşme gerçekleştirmesi gerekiyor’

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Finans ve Ekonomi Komisyonu Başkanı İzzet Sabir, Rus enerji şirketi Rosneft’in Bağdat’la görüşme gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

 

Sputnik’e konuşan Sabir, Rosneft’le Bölge petrolünün yüzde 70 kadarının satın alınması hakkında yaptıkları anlaşmanın uygulanmasının şimdilik gerçekçi olmadığını, şirketin Bağdat’la görüşmeler gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

 

IKBY Parlamentosu Finans ve Ekonomi Komitesi Başkanı, Erbil’in Rosneft’le imzaladığı anlaşma çerçevesinde, bölgedeki petrol hacminin yüzde 60 ila 70’i kadarının Rus gaz devi tarafından dünya fiyatlarının altında satılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

 

Sabir, “Anlaşmanın bu maddesi yerine getirilmeyecek, zira Kürdistan Bölgesi’nin ihracatı (Irak ordusunun tartışmalı bölgelerin kontolünü alma operasyonlarının ardından) günde 700 bin varilden 200 bin varile düştü. Bu da Rosneft’in Kürdistan’la imzaladığı anlaşmanın uygulanması için Bağdat’la görüşmeler gerçekleştirmesi gerektiği anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

 

Sabir, anlaşmanın bir kısmının Bağdat’a devredilebileceğini de kaydetti.

 

 

Bir cevap yazın