Reklam – Covid-19 nedeniyle milyonlarca insan karantinaya alındı, birçok bölge kapatıldı

Çin’de ortaya çıkan Koronavirüs (2019-nCoV) nedir?

 

Çin haftalardır koronavirüsü ile mücadele ediyor. Çin genelinde 213 kişinin ölümüne neden olan ve 9 bin 692 kişiye bulaşan virüs, çıkış yerinden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılıyor. Peki, korona virüsü ile ilgili ne biliyoruz? Korona virüsü nasıl bulaşır, virüs bulaşmadan önce korunmak için neler yapılabilir? Koronavirüs belirtileri neler? Nereden yayıldı? Koronavirüs hakkında merak edilen tüm bilgileri sizler için derledik.

 

Çin’in Vuhan kentinde yeni bir tür virüs ortaya çıktı. İlk kez Aralık ayında görülen ve ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor.

 

Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam 21 ülkede görüldü. Virüsün Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam ve Tayvan’a da yayıldığı biliniyor.

 

Yeni tip koronavirüs, çoğunlukla Çin’den giden kişiler yoluyla Nepal, Fransa, Kanada, ABD, Avustralya, Almanya, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İtalya ve Finlandiya’ya da sıçradı.

 

Çin’de ortaya çıkan virüsün özellikleri neler?

 

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsünü soğuk algınlığı semptomlarıyla başlayan ve çok tehlikeli sağlık sorunlarına neden olan MERS ve SARS virüsleri ile aynı aileden tanımlıyor.

 

Koronavirüsü, MERS ve SARS tipi virüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşıyor. Örneğin SARS’ın misk kedisinden insana, MERS virüsünün ise deveden insana bulaştığı tahmin ediliyor.

 

Hastalardan alınan örneklerin laboratuvarlarda test edilmesi sonucu Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonun koronavirüs (corona virus) olduğu sonucuna vardı.

 

Koronavirüsler, büyük bir virüs ailesinin bir alt türü. Ancak yeni virüs dahil sadece yedisi insanlara bulaşabiliyor. Başta virüsün sadece hayvandan insana bulaşabildiği açıklanmıştı. Ancak eldeki vakalar, insandan insana bulaştığını da gösteriyor.

 

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Peter Horby, “İnsandan insana bulaştığı açıkça ortada. Asıl soru, bunun ne yolla olduğu.” diyor. Yeni virüsün de SARS gibi insandan insana bulaşabildiği teyit edilmiş durumda.

 

Virüse yakalananlarda hangi belirtilere rastlanıyor?

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsü belirtilerini, öksürük, nefes darlığı, ateş, nefes almada zorlanma olarak belirledi. Birçok vakada ise koronavirüsü; zatürreye, şiddetli akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve ölümlere neden oldu.

 

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.

 

Çin’de bazı hastaların hastanede uzun süreli tedavi altına alınması gerekti. Ancak şu an eldeki bilgiler sadece hastaneye kaldırılan ağır hastaların yaşadıklarıyla sınırlı.

 

Ne kadar ölümcül?

Bazı uzmanlar bu yeni tip koronavirüsünün akrabası SARS kadar ölümcül olmadığını iddia ediyor. SARS 2002-2003 yılları arasında yine Çin’den dünyaya yayılmış ve 800’e yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Geniş kitlelere yayılmayan MERS ise daha ölümcüldü, enfekte olanların üçtü berini öldürdü.

 

10 kent karantinaya alındı

Çinli yetkililer Hubei bölgesinde toplam 20 milyon kişinin yaşadığı 10 kenti karantinaya almış durumda. Şehirlere giriş ve çıkışlar önleniyor, kent sakinlerinden seyahat etmemeleri isteniyor.

 

Vuhan’a gitmeyi planlayanlara ise şehirden uzak durmaları ve planlarını gözden geçirmeleri çağrıları yapılıyor. Vuhan’daki şehirlerarası toplu taşıma hizmetleri de geçici süreyle askıya alınmış durumda. Vuhan Havalimanı’ndan uçuşlar da durduruldu.

 

Neden Çin?

Profesör Woolhouse, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın temasının neden olduğunu söylüyor:

 

Koronavirüsler, önce hayvandan insana bulaşıyor. Ancak virüsleri kitlesel bir salgın tehdidi haline getiren, mutasyona uğrayıp insandan insana bulaşmaya başlamaları. 2019-nCoV virüsünün ilk olarak Vuhan’daki bir balık pazarında ortaya çıkmış olabileceği üzerinde duruluyor.

 

Benzer haberler…