Raul Castro, ABD hükümetini ‘çatışma politikasına geri dönmekle’ suçladı

Küba’nın eski Devlet Başkanı Raul Castro, “ABD hükümeti bir kez daha Küba ile çatışma ve barışçı, kapsayıcı ülkemizi bölgeye bir tehdit olarak gösterme yolunu izliyormuş gibi görünüyor.” dedi.

 

BBC’nin haberine göre Castro, Küba Devrimi’nin 60’ıncı yıl dönümü vesilesiyle ağabeyi Fidel Castro’nun Santiago de Cuba kentindeki mezarı önünde yaptığı konuşmasında, ABD hükümetini, Küba’ya yönelik hasmane politikalara geri döndüğü için eleştirdi.

 

Askeri üniformasıyla konuşan ve “ABD’nin bir kez daha bölgedeki bütün sorunlardan Küba’yı sorumlu tutmak istediğini” kaydeden Raul Castro, “ABD hükümeti bir kez daha Küba ile çatışma ve barışçı, kapsayıcı ülkemizi bölgeye bir tehdit olarak gösterme yolunu izliyormuş gibi görünüyor.” ifadesinde bulundu.

 

Castro, “ABD ile barış, saygı ve karşılıklı fayda ilişkisi içinde, aramızdaki farklılıklara rağmen uygar bir şekilde birlikte yaşamak konusundaki hüsnüniyetimizi yineliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Kübalılara bağımsızlıklarını korumaları için tüm senaryolara hazırlıklı olmaları çağrısında bulunan Raul Castro, yeni nesil Kübalıların “sosyalizmi inşa etme görevini üstlendiklerini” kaydederek, “devrimin yaşlanmadığını” da dile getirdi.

 

Ulusal Meclis, geçen yıl nisan ayında milletvekilleri tarafından Castro’nun yerine tek aday olarak gösterilen Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez’in Devlet Başkanı olarak onaylandığını bildirmişti.

 

Devlet Başkanı seçilen Diaz-Canel, ülkedeki yaklaşık 60 yıllık Castro dönemini resmen sona erdirmişti.

AA

Bir cevap yazın