Putin: Hipersonik silahlarımız ABD’nin füze savunma sistemini anlamsız hale getirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uzmanların geliştirdiği hipersonik silahın ABD’nin Rusya’nın nükleer potansiyelini yok etme girişimlerini ve füze savunma sistemini anlamsız hale getirdiğini söyledi.

 

Sputnik’te yer alan habere göre Vladimir Putin, Rusya Anayasası’nda yapılacak düzenlemeleri hazırlayan çalışma grubuyla bir toplantı yaptı. Toplantı sırasında çalışma grubu üyesi Zahar Prilepin, anayasada Rusya’nın nükleer statüsüne yer verilmesini önerdi.

 

Soçi’de düzenlenen 2018 yılının Valday Tartışma Kulübü’nde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir dizi küresel meseleye değindi.

 

Prilepin’in önerisini değerlendiren Putin, “Yurtdışında bazı uzmanlar, nükleer silahları anlamsız kılmak için çalışmalar yürütüyor. Örneğin; hepinizin çok iyi bildiği ABD’nin füze savunma sistemi de, Rusya’nın nükleer potansiyelini yok etmeye, anlamsız kılmaya yönelik. Ancak biz hipersonik silah geliştirdikten sonra ABD’nin girişimleri ve halihazırda harcadığı milyarlarca dolar anlamsız hale geldi” dedi.

Putin rakipsiz silahlar üreteceklerini duyurmuştu

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekileceklerini açıklamasının ardından Vladimir Putin, Rusya’nın dünyada rakibi olmayan yeni silahlara sahip olmayı planladığını söylemişti.

 

Putin “Bu silahların birçoğu yakında seri üretime hazır olacak. Taktik ve teknik özellikleri bakımından yurtdışındaki silahların çok daha ilerisindeler, eşi ve benzerleri yok” demişti.

 

Putin, 1 Mart 2018’deki Federal Meclis konuşmasında da Rus uzmanların geliştirdiği ‘yenilmez’ silah sistemlerinden söz etmişti. Rus liderin tanıttığı silahlardan biri, Kinjal hipersonik silahıydı. Putin, Rus hava güçlerinin kullanacağı Kinjal’i başarılı bir biçimde test ettiğini ve bu silahı ülkenin güneyinde yer alan güçlere gönderdiğini belirtmişti.