Pompeo’dan Kuzey Kore açıklaması: İyi bir başlangıç

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore’nin nükleer deneme sahasını boşaltma kararını “iyi bir başlangıç” olarak nitelendirdi.

 

Fox News kanalına konuk olan Pompeo, ABD ile Kuzey Kore arasındaki yumuşamaya ilişkin konuştu.

 

Geçen hafta Pyongyang’ı ziyaretine ilişkin soruları yanıtlayan Pompeo, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Amerikan halkının hedeflerini paylaştığına ikna olduğunu belirtti.

 

ABD Başkanı Donald Trump ile Kim arasında 12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanan zirveden önce Pyongyang yönetiminin nükleer deneme sahasını boşaltma kararını “iyi bir başlangıç” olarak niteleyen Pompeo, kalıcı bir anlaşma için iki ülkenin daha önce benzerine rastlanmayan adımlar atması gerektiğini ifade etti.

 

Pompeo, tarihi bir sonuç almak için iki tarafın da üzerine düşeni yapması gerekeceğini belirterek, “Arzuladığımız şeyi elde ettiğimizi ilan etmek için olmamız gereken yere henüz yakın bile değiliz.” şeklinde yorum yaptı.

 

ABD’nin Kuzey Kore ile bütünsel, uzun soluklu bir anlaşma planladığını belirten Pompeo, “Daha yapılacak çok iş var. Riskler konusunda gözümüz sonuna kadar açık. Kim’in stratejik bir değişikliğe gideceğini hararetle ümit ediyoruz; ülkesi ve halkı için stratejik bir değişiklik. Bunu yapmaya hazırsa, Başkan Trump da bunun başarılı bir geçiş olmasını temin etmeye hazırdır.” dedi.

 

Mike Pompeo, ABD’nin Kuzey Kore’de rejim değişikliğini öngören bir politikasının olmadığını savunarak, anlaşmaya varılması halinde Kim yönetimine bazı teminatlar verileceğini ifade etti.

 

ABD Dışişleri Bakanı anlaşma sağlanması durumunda Pyongyang yönetimine ekonomik yardım öngörüsüne ilişkin böyle bir yardımın ABD hazinesinden ziyade özel sektör yatırımları üzerinden yapılacağını aktardı.

 

AA

Bir cevap yazın