Petrol Bakanlığı, sağlık kurumlarına 1 milyar 800 milyon tahsis etti

Irak’ta Petrol Bakanlığı yeni tip Kovid-19 koronavirüsle mücadele kapsamında sağlık kurumlarına 1 milyar 800 milyon Irak dinarı tahsis etti.

 

 

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım  Cihad bugün yaptığı açıklamada, Enerji Bakanı Yardımcısı ve Petrol Bakanı Samir el-Gzban başkanlığında düzenlenen birçok toplantıda, yeni tip Kovid-19 koronavirüsle mücadele kapsamında Bakanlığın, sağlık kurumlarına maddi desteğin yanı sıra tıbbi malzemelerin temin edilmesine yardımcı olduğunu belirtirken bina gibi birçok ihtiyaçların temin edilmesini ele aldı.

 

 

Sözcü Cihad’ın açıklamasında yer alan bilgide, Enerji Bakanlığı Merkez Komitesi, petrol sektöründe çalışan işçilere destek fonundan, sağlık kurumlarına 1 milyar 800 milyon ID tahsis ettiğini belirtti.

Açıklamada yer alan bir diğer bilgide, koronavirüsle mücadele kapsamında verilen destek fonunun 9 ile dağıtılacağını bildirilirken, bu illerin, Musul, Anbar, el-Müsena, el-Divaniye, Salahaldin, Kerbela, Necef, Diyale ve el-Babil olduğu bilgisi verildi.
Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Kovid-19 koronavirüs hastalığının hızlı bir şekilde dünyaya yayılarak binlerce kişiye bulaşması ardından kısa sürede Irak’a da yayıldı. Iraklı yetkililerin Dünya Sağlık Örgütüne vergiği bilgide, şimdiye kadar 728 kişide vaka tespiti yapılırken, 52 kişinin hayatını kaybettiği ve 182 kişinin de sağlığına kavuştuğunu belirtti.