Pentagon’dan ‘Güvenli bölgede ABD askeri olmayacak’ açıklaması

Pentagon, güvenli bölgenin uygulanmasında ABD askerlerinin yer almayacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye ile varılan anlaşma çerçevesinde Suriye sınırına kurulması hedeflenen güvenli bölgede ABD askerlerinin görev almayacağını kaydetti.

 

Esper, “ABD askerleri güvenli bölgenin kurulmasında yer almayacak ancak hem Türkiye hem de Suriye Demokratik Güçleri ile iletişimde olacağız.” diye konuştu.

 

Esper ayrıca ABD’nin bölgede keşif uçuşları gerçekleştireceğini belirtti. Bu uçuşların amacı, DEAŞ’lı mahkumların bulunduğu hapishaneleri yakından izlemek olacak.

 

Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgeye ilişkin bir açıklama da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de olduğunu belirtirken “12 gözlem noktası kurmayı planlıyoruz.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin operasyonu karşısında Batı’yı ve NATO’yu eleştirdi. Macron, yaşananlarda Batılı ve NATO üyesi ülkelerin hatası olduğunu savundu.

Erdoğan, Menbiç’ten Irak sınırına kadar olan 444 kilometre uzunluğunda, 30-35 kilometre derinliğindeki güvenli bölgede 1 ile 2 milyon arasında Suriyeli sığınmacının geri dönüşünü planladıklarını yineledi. YPG’yi 750 DEAŞ’lıyı serbest bırakmakla suçlayan Erdoğan, bu kişilerden 195’inin Türkiye tarafından yakalandığını söyledi.

 

Erdoğan, bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’ye yönelik tüm yaptırımların da ortadan kalkacağını söyledi.

 

Dün varılan anlaşmanın ardından Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Trump görüşmeye ilişkin Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yeni görüştüm. Kendisi bana küçük çaplı keskin nişancı ve havan ateşlerinin bertaraf edildiğini söyledi. Ateşkes ya da ara verme; Erdoğan da Kürtler de buna istekli. Ne yazık ki yıllar önce bu düşünce yoktu.” yazdı.

Trump ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ile varılan anlaşmanın ardından Twitter üzerinden paylaştığı mesajı paylaşarak, “Terörü yenin” ifadesini kullandı.

 

DW

Bir cevap yazın