Pentagon yetkilisi: Hiçbir şey değişmedi. Biz Bolton’dan emir almıyoruz

Pentagon yetkilisi, Trump’ın danışmanı Bolton’un Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinin bazı ön koşullara bağlı olduğuna ilişkin sözlerini değerlendirerek, “Hiçbir şey değişmedi. Biz Bolton’dan emir almıyoruz.” dedi.

 

 

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, çekilme takvimiyle  ilgili belirsizliğe rağmen ordunun, aralıkta verilen Beyaz Saray talimatı  doğrultusunda, bütün askerlerini Suriye’den çekme planına devam edildiğini  kaydetti.

 

“Wall Street Journal (WSJ)” gazetesi, Nancy A. Youssef ve Dion  Nissenbaum’un kaleme aldığı “Pentagon, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini  ilerletiyor” başlıklı bir yazı yayımladı.

 

Türkiye’ye bu hafta ziyaret gerçekleştiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik  Danışmanı John Bolton’un, “Türkiye, ABD’nin Kürt ortaklarını hedef almayacağı  konusunda söz verinceye kadar ABD Suriye’den ayrılmayacak.” sözlerine atıfta  bulunulan haberde, Bolton’un açıklamasına karşın ABD’li bir savunma yetkilisinin,  “Hiçbir şey değişmedi. Biz Bolton’dan emir almıyoruz.” ifadesi kaydedildi.

 

ABD’li savunma yetkilileri, çekilme konusunda Pentagon’un yeni bir  emir almadığını ve alana kadar da çekilme planlarını uygulamayı sürdüreceklerini  açıkladı.

 

Çok sayıda kara birliğinin geri çekilmeye yardım için Suriye’ye  yönlendirildiğine ve amfibi hücum gemisi USS Kearsarge öncülüğünde bir grup  donanma gemisinin bölgeden ayrılan birlikleri korumaya almak üzere Suriye’ye  hareket ettiğine işaret edilen haberde, muhtemel bir geri çekilmeye yardımla  görevlendirilmiş birliklerin halihazırda Kuveyt ve Irak’ın batısındaki El Esad  Hava Üssü gibi yerlerde sahada oldukları kaydedildi.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın planının geçen ay bazı değişikliklere  uğradığına dikkat çekilen haberde, Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı  arasında cereyan eden çekilme takvimi ve şartları konusundaki anlaşmazlık sonucu  Trump’ın geri çekilme planının geçen ay içinde değişikliğe uğradığı belirtildi.

 

WSJ’nin haberinde, ABD yetkililerinin, başta, tüm Amerikan güçlerini  haftalar içinde Suriye’den çekmeye hazırlandıklarını söylemesine rağmen, birtakım endişelerin ardından ABD ordusunun, Suriye’den ayrılmak için 4 ay gibi bir süre  istediği aktarıldı.

 

Habere göre, Trump yönetimi çekilme takvimini “açık uçlu” olarak  tanımlıyor.

 

ABD’li bir yetkili, “ABD, askeri birliklerini Suriye’den güçlü,  temkinli ve koordineli şekilde çekecek ve fakat bu esnada DEAŞ’a karşı yürütülen  kampanyada  koalisyon ortaklarının yanında savaşan güçlerin tehlikeye  girmemesinin teminine çalışıyor. Başkanın dediği gibi, geri çekilme için kesin  bir takvim yok.” ifadelerinde bulundu.

 

Haberde, gazeteye konuşan iki savunma yetkilisinin, “Geri çekilme planının detayları belirginleştirildikçe,  Pentagon’nun geri çekilmeyi  yönlendiren uygulama emrinin de değişikliğe uğrayabileceği” yönündeki ifadesine  yer verildi.

 

Yetkililer, çekilme emrinin, askerlerin ayrılmaları gereken tarihi  içermediği, bunun da orduya esneklik imkanı sağladığını kaydetti.

 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, 6 Ocak’ta, İsrail Başbakanı  Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden önce gazetecilere verdiği demeçte, terör  örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin Türkiye’nin  “Kürt savaşçıların” güvenliğini garanti etmesi ve DEAŞ’ın yenilmesi koşuluna bağlı olduğunu aktarmıştı.

 

AA

Bir cevap yazın