Parlamentodaki Türkmen Vekillerden Ortak Proje

Tba   Erbil

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosunda Türkmen fraksiyonlar, Parlamento Başkanlığına Türkmen ve etnik grupların ortak projesini sundu.

 

IKBY Parlamentosunda Millet Fraksiyonu Başkanı Azat Küreci konuya ilişkin, “Valilikte, bir vali yardımcısı, 2 kaymakam, 2 nahiye müdürlüğü görevinin biz Türkmenlere verilmesini istiyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Azat Küreci ayrıca, “IKBY için tahsis edilen genel bütçeden bir bütçe de Türkmenlerin çalışmaları için kurulmasını istedik.” dedi.

 

Millet Fraksiyonu Başkanı Azat Küreci konuya ilişki Tba Gazetesinin sorularını yanıtladı.

 

Türkmen fraksiyonları olarak IKBY Parlamentosuna bir proje sundunuz. Bu proje hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

 

Parlamentoda 4 Türkmen fraksiyonumuz var; Millet, Irak Türkmen Cephesi, Türkmen Kalkınma ve Türkmen Reform Hareketi. Bizim 3 projemiz vardı, birini yerel bölge başkanlığına, birini yerel hükümet başkanlığına ve birini de parlamento başkanlığına sunduk. Taleplerimizde hükümete daha fazla yüklendik çünkü görev dağıtımı orada yapılıyor. Bizim bu kabinede 2 görevimiz var, birisi bakan diğeriyse parlamento başkanlık heyetinde sekreterlik.

 

Eğer daha aşağı seviyedeki görevlere bakarsak, daha görev dağılımı diğer partiler için de yapılmamıştır. Biz de milletimizin hakkı olarak bazı şeyler talep ettik. Örneğin, bütün bakanlıklarda 1 müsteşarımızın olmasını istiyoruz. Bir de başkanlıkta bir müsteşarlık heyetimiz olsun. Hükümette de Türkmen işlerine bakan bir müsteşar istedik. Ayrıca parlamento içerisinde 2 tane müsteşar istedik. Bunların yanında da 2 genel müdürlüğümüz var ve 2 genel müdür daha talep ettik.

 

Türkmenlere mahsus 2 genel müdürlüğümüz var. Eğitim müdürlüğü zaten boş, geriye kalan kültür genel müdürlüğü de hükümetin 4 yılda bir müdürlerin değişmesi kararıyla değişeceğini zannediyoruz. Bu 2 genel müdürlüğümüzün değişmesinin yanı sıra hükümette dağılımı yapılacak bir sürü genel müdürlükten biz en azından 2 tane genel müdürlük istiyoruz.

 

Ayrıca valilikte bir vali yardımcısı, 2 kaymakam, 2 nahiye müdürlüğü görevinin biz Türkmenlere verilmesi yönünde talepte bulunduk. Hükümette bulunan komisyonlardan birinin Türkmene verilmesini talep ettik. Örneğin İnsan Hakları Komisyonu. Taleplerimizden bir diğeri de atamaları yapan komisyonlar içinde bir Türkmenin de yer alması ve yapılan bütün atamalarda Türkmen kotası olması. Yani nasıl bizim parlamentoda 5 kotamız varsa atamalarda da yüzde 5 gibi bir kotamız olsun. Seçim komisyonunda da bize bir üye verilmesini istedik. Şimdi 9 üyeleri var bunu 11’e çıkarıp bir Türkmen ve bir de Hristiyana yer verebilirler.

 

Türkmen fraksiyonları dışında hiçbir fraksiyon projenize destek verdi mi?

 

Bunlar birer talep. Bu isteklere bütün fraksiyonlar beraber imza attık. Parlamentonun yıllık olarak 2 oturumu vardır. Biri ilkbahar diğeri ise sonbaharda geçekleştirilir. Biz ilkbaharı hükümetin kurulmasıyla bitirdik. Şimdi sonbahar oturumundayız. Parlamento, fraksiyonlardan projelerini istedi. Ben de bu projeyi hazırladım daha sonra Türkmen fraksiyonlar beraber olursa daha iyi olacağını düşündüm. Arkadaşlarla toplandık ve yazdıklarımızı daha da geliştirdik ve fikir alışverişinde bulunduk, projeyi geliştirdik.

 

Biz her 4 fraksiyon olarak bu projeye imza attık. Ayrıca 3 partiden oluşan bir Hristiyan partisi de bizi destekledi ve imza attı. Etnik grupların bu mevsim içerisinde uygulanmasını talep ettiği projeler olarak gerekli yerlere sunduk.

 

Kota fraksiyonlar dışında hiçbir fraksiyona projelerinize destek olmaları için talepte bulundunuz mu?

 

Başkanlık heyeti bütün fraksiyonlardan kendi projelerini getirmelerini istedi ve her fraksiyon kendi projesini sundu. Başkanlık heyetinin kararına göre eğer projeleri birkaç fraksiyon aynı anda istiyorsa o proje öne alınacak ve daha erken işlemleri yapılacak. Biz şimdi 5 fraksiyon olarak bir proje üzerine imza attık. O zaman aynı projeyi 5 fraksiyon istediğine göre daha erken cevap almasını bekliyoruz.

 

Projelerinizi gereken yerlere sundunuz. Bundan sonraki adımlarınız ne olacak?

 

Bundan sonrası için bir takip dönemine gireceğiz. Bu projeyi takip edeceğiz. Bizim sunduğumuz projeler, proje yasası olarak adlandırılır. Biz hepsini proje olarak sunduk. Örneğin IKBY için tahsis edilen genel bütçeden bir bütçe de Türkmenlerin çalışmaları için oluşturulmasını istedik. Yani o genel bütçeden bir oran Türkmenler için belirlenmeli. Bu bütçeyi eğitim, kültür, sosyal ve özel projelerimizde harcamamız için verilmesini istiyoruz. Buna da parlamento üyesi olarak 11 kişi imza attık. Zaten 10 milletvekili imza atarsa gündeme girer. Önümüzdeki günlerde birinci ve ikinci okuması yapılırsa üçüncü okumada oylamaya geçer.

 

Türkmen fraksiyonların parlamentoda daha önce de projeleri onaylandı ama uygulanmadı. Örneğin okullarda Türkmen tarihi okunması projesi hala uygulamaya geçmedi. Olur da bu proje de onaylanırsa aynı duruma düşmeyeceğinin bir garantisi var mı?

 

Okullarda Türkmen tarihinin okunması konusunda bizim de kusurumuz vardı. Ben zamanında eğitim programları müdürü ile görüştüm. Bana ‘tamam dediğinizi getirin ben kitaplara ekleyeceğim’ dedi. Ama bizim elimizde hazır program yoktu.

 

Benim bir önerim var bu hususta. Onlar ‘bize program getirin genel program içine ekleyelim’ diyorlar. Bu durumda biz onlara Türkmen tarihini sunmalıyız. Ama tam bir kitap şeklinde değil. Beşinci sınıftan onikinci sınıfa kadar tarih dersleri var. Her aşama için 10 sayfa kadar tarih hazırlamamız gerekir. Her sınıf için hazırlayıp sunmamız lazım.

 

Bunu kim yapabilir? Ben şahsen bu göreve Tba’nın kalkmasını isterim. Tba bir kurum olarak tarihçilerden bir heyet kursun oturup Türkmen tarihini anlaşılır bir şekilde yazsın. Okuyanlar Türkmenin ne olduğunu ve nereden geldiğini anlasın. Sadece Türkmenler bunu bilmesinler bunu herkes bilsin ve anlasın.

 

Şimdi Türkmen tarihine bakarsak çok özet bir şekilde anlatılıyor ya da sadece bir isim olarak geçiyor. Bizim bu tarihi anlatmamız lazım. Eğer Tba bu işe kalkarsa, tarihçileri toplayıp projeyi anlatırsa ve bu tarihi yazarsa ben de eğitimci olarak yardımcı olmaya hazırım. Bu, 8 yıl için hazırlanıp ve her yıl bir dönemden bahsedilecek şekilde hazırlanması gerekir.

 

Röportaj: Ali Antar        Foto: Ali Salim

Bir cevap yazın