Parlamento 87 oyla Mesur Barzani’nin Başbakanlığını onayladı

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, Mesrur Barzani’yi hükümetin yeni kabinesini kurmakla görevlendirmek için toplandı.

 

IKBY Parlamentosu 87 oyla Mesur Barzani’nin Başbakanlığını onayladı.

 

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) başbakan adayı olan IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, 87 oy ile hükümeti kurmakla görevlendirildi.

 

Parlamento oturumu sonucu Mesrur Barzani oy çokluğuyla IKBY Başbakanı olarak görevlendirildi. Parlamento kararı IKBY Başkanı’na sunacak.

 

Oturum sonucu Mesrur Barzani, hazır bulunan 97 parlamenterden 87’sinin oyunu alarak yeni hükümet başkanı seçildi.

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Umed Hoşnav, oturumun ardından basına açıklamalarda bulundu.

 

 

Hoşnav, “Kürdistan Demokrat Partisinin galip gelmesinin ardından bugün, adayımızın ismini sunduk.” dedi ve şöyle devam etti:

 

“İki saat sonra parlamentonun kararı ve Mesrur Barzani’nin hükümetin yeni kabinesi oluşturma teklifi onaylana bilir. Daha sonra bir ay içerisinde hükümet kabinesi oluşturulmalı.”

 

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin Mesrur Barzani’yi IKBY Başbakanı olarak görevlendirme kararını vermesi için 2 gün zamanı olacak anacak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Hoşnav, söz konusu kararın 2 saat içerisinde verileceğini belirtti.

 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) başkanlığına seçilen Neçirvan Barzani, dün yemin ederek resmen göreve başladı.

 

Erbil’de Saad Abdullah Konferans Salonu’nda düzenlenen törende Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  IKBY eski başkanı Mesut Barzani ile çok sayıda yetkili ve yabancı ülke misyon temsilcisi katıldı.

 

Tba-Erbil

 

 

Bir cevap yazın