PARLAMENTO BAŞKANLIĞININ TAMAMI KDP’Lİ Mİ?

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamento Başkanlığı seçimi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) gıyabında 18 Şubat’ta gerçekleşti. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) parlamento başkanlığı için kendi grubundan bir ismi seçti ve bunun geçici olarak seçildiğini, KYB ile ne zaman anlaşmaya varırlarsa koltuğu devredeceklerini duyurdu.

 

 

KDP Grup Başkanvekili Umed Hoşnav, Bağdat, Kerkük ve Erbil meselesinin aynı dosya içerisinde değerlendirilmesinin, KYB’nin parlamento başkanının seçildiği oturuma katılmamasına neden olduğunu belirterek, “Bu tür adımlar, yeni hükümetin oluşmasını geçleştirme amacıyla atılıyor.” dedi.

 

Parlamento başkanı sekreteri veya ikinci yardımcılığı görevinin Türkmenlere verilmesi hakkında ise Hoşnav, “Türkmenlere parlamento başkanlığında yer verilmesi iyi bir başlangıçtır ayrıca bunun yansıması hükümet kurulmasında da olacak. Umarım bu başlangıçtan daha da genişlemeye doğru gidilir.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Bağdat, Kerkük ve Erbil sorununun aynı dosyada değerlendirilmesi, hükümetin kurulmasının geçleşmesine neden olacak

 

Bilindiği gibi KYB şu ana kadar Bağdat, Kerkük ve Erbil sorunlarının aynı dosyada çözüme ve anlaşmaya kavuşmasında ısrar ediyor. Sizce bu konuda KYB neden bu kadar ısrarcı davranıyor?

 

Şüphesiz ki bu adımlar hükümetin kurulmasını erteleyen adımlardır. Kürdistan Demokrat Partisi, Kerkük meselesine, Bağdat ve Bağdat’taki Kürdistanlı grupların ilişkilerine önem veriyor. Hükümeti oluşturmak için her tarafla görüşme hazırlıkları yapılıyor ve bu parlamentonun aktifleşmesi açısından da önem taşıyor. Biz her üç sorunun birbirine bağlanmaması gerektiğini düşünüyoruz ayrıca her üçü de önemli konular. Ancak daha önemlisi bütün konuların çözümüne doğru adım atmaktır ve hiçbir konu arasında fark yoktur. Hükümet kurulması ve parlamentonun aktifleşmesinde bir adım öne gidildi. Daha sonra buyursunlar Kerkük ve Bağdat’ı konuşalım.

 

“KYB Parlamento Başkanlığını alacak”

 

18 Şubat’ta parlamento oturumu gerçekleşti. Daha önceden bu oturumun gerçekleşmesi hakkında vurgu yapılmıştı ve şu şekilde olacaktı. Parlamento Başkanlığı da bu doğrultuda seçildi. Kulislerde KYB’nin parlamento başkanlığını istemediği, başbakan veya başkanlıkta görev istediği yönde söylentiler var. Eğer KYB resmi bir şekilde bu yönde bir talepte bulunursa, KDP olarak tepkiniz ne olacak?

 

5 Şubat’ta KDP ve KYB’nin altına imza attığı anlaşma gayet açıktır. Bu anlaşmaya göre KYB 18 Şubat’ta parlamento başkanlığını alacaktı. KYB’nin bazı üye ve siyasi büro üyelerinden dolaylı olarak birtakım şeyler duyuyoruz. Güya parlamento başkanlığını almayacaklarını söylüyorlar. Biz buradan duyuruyoruz ki KYB parlamento başkanlığını alacak. Görüşmeler de önümüzdeki birkaç gün içerisinde başlayacak. Şayet KYB’nin bu konudaki fikri değişmiş ise emin olun ki biz onların cevabını medya ağları üzerinden vermeyeceğiz. Bu konu ne zaman ki KYB’nin müzakere heyeti tarafından KDP’nin müzakere heyetine iletildi, biz de resmi bir şekilde cevabımızı kendilerine aktaracağız.

 

“KDP grubu, kendisi için hak gördüğü şeylerin diğer oluşumlara da tanınmasını destekliyor”

 

Parlamento başkanı sekreteri veya ikinci yardımcılığı Türkmenlere verildi. Acaba bunun, Türkmenlerin kurulacak hükümet içerisinde yer almayacaklarına yönelik bir adım olduğunu söyleyebilir miyiz? Örneğin hükümetteki bakanlık başka bir oluşuma mı verilecek?

 

KDP eskiden beri ve şimdi, sadece Türkmen değil, diğer bütün oluşumları da, isteklerini söylemeden önce destekliyoruz. Bir temel ve prensibimiz olarak, kendimiz için hak bildiğimiz şeylerin diğer oluşumlara da tanınmasını destekliyoruz. İlk kez önemli bir oluşum olan Türkmen bir adayın, en önemli konumlardan biri olan 3 başkanlıktan birinde yer almasına vesile olduğumuz için gurur duyuyoruz.

 

“Türkmenlere parlamento başkanlığında yer verilmesi iyi bir başlangıçtır şüphesiz hükümetin yeni kurulacak olan kabinesine de yansıması olur”

 

Malum Irak Cumhurbaşkanı her seçimin ardından Kürtlerin payı olarak ayrılmıştır. Acaba Parlamento Başkan Yardımclılığının Türkmenlere verilmesi sadece bir defalık mı yoksa bu bir örf haline dönüşecek mi?

 

Bu önemli bir başlangıçtı. Şüphesiz ki hükümetin yeni kabinesine de yansıması olur. Umarım bu başlangıçtan sonra daha ileriye doğru gidilir. Şu anda anayasamız yok ancak o zaman anayasaya yerleştirilebilir. Ben bu adımdan geri atılacağına inanmıyorum aksine daha ileriye doğru gidilecektir, yani geriye doğru değil.

 

“Parlamentonun yasa komisyonunda, kendi haklarımızı öne sürmeden önce oluşumların haklarının temin edilmesini talep ettik”

 

Parlamento başkanı ikinci yardımclığının KDP’li bir Türkmene verildiği söyleniyor. Ne dersiniz?

 

Birkaç gün önce Parlamento Yasa Komisyonu’nun dağıtımı için bir toplantıda bulunuyorduk. KDP olarak kendi haklarımızı talep etmeden önce, kendilerine dedik ki, Türkmen ve Hristiyanların hakları tespit edilsin. Sonra kendi hak ve elde edeceklerimizi konuşuruz. Tekrar söylüyorum bu bizim ve Sayın Başkan’ın (Mesut Barzani) düşüncesi ve görüşümüzdür, birlikte yaşamak ve oluşumların haklarına yönelik fikrimiz budur. İlk kez Sayın Başkan’dı, “azınlık denemez, oluşum olarak vasfedilmesi gerekiyor” diyen. Azınlık ve oluşum dememizin arasında iki önemli fark var. Bu düşünce tarzımız, bizim kimseyi azınlık olarak görmediğimizi gösteriyor, aksine birkaç oluşumla birlikte bir mozaik yaratınca daha güzeliz. Bu nedenle bizden isteği, Kürt olarak, Türkmen, Hristiyan, Aşuri, Kildani, Kakai, Yezidi, Şii ve Sünni, hepimiz aynı çatının altında olalım. Sonuç olarak birlikte üretelim. Bu düşünce tarzı KDP’nin duruşudur.

 

“Başkan Barzani, Anayasa Komisyonun’da oluşumlar ne isterlerse kendilerini desteklememizi bildirdi”

 

Anayasa Komisyonu’nda Sayın Başkan bize bildirdi, dedi ki, “Oluşum haklarına gelindiğinde siz hiçbir şey söylemeyeceksiniz. Onlar ne yazarlarsa siz destekleyeceksiniz. Bu nedenle KDP’nin oluşum haklarını ve Türkmenlerin hakkını kendi çıkarına yönelik kullandığına dair bakış açısı çok yanlıştır. Biz toplantılarımızda da söylüyoruz, biz buna mahkûmuz ve oluşum hakları bizim için önem arz ediyor ve duruşumuzu yansıtıyor. Bu bir parti düşüncesi değil, bu bizim duruşumuzdur, ancak düşüncelerimiz birbiriyle örtüşüyor ve yakın ise, bizim ne günahımız var? Parlamento başkan yardımcılığına seçilen kişinin, organ olarak uzaktan ve yakından KDP ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bizim için kimin bu koltukta olduğu önemli değil. Nitekim bu konuya şu şekilde yaklaşılmalıdır, ilk kez Türkmen oluşumu 3 başkanlıktan birinde yer alıyor. Bizim için önemli tarafı bu, şahıslar önemli değil.

 

Haber: Ziya Uzeiry 

Foto: Ali Salim

Bir cevap yazın