ORSAM Uzmanı: Türkiye tamamen Erbil’i de göz ardı etmiş değil

Türkiye, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 24 Haziran’da sandık başına gitti.

 

Tba’ya konuşan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Irak Araştırmaları Koordinatörü Bilgay Duman, Türkiye’nin seçimden sonraki dış politikası hakkında değerlendirmede bulundu.

 

Türkiye’nin isikrarlı bir seçim gerçekleştirdiğini belirten Duman, “Bu istikrarlı seçim doğrultusunda Türkiye yeni bir düzene geçiyor. Bu yeni düzenin getirileri bölge açısından olumlu ve önemli olacak.” dedi.

 

ORSAM Irak Araştırmaları Koordinatörü Duman, Türkiye-IKBY ilişkileri hakkında, “Yeni dönemde mutlaka ilişkilerde bir yenilik olacaktır. Türkiye tamamen Erbil’i de göz ardı etmiş değil. Bunu Türkiye attığı pek çok adımla da ortaya koymuş durumda.” ifadelerini kullandı.

 

Yeni dönemde Türkiye’yi neler bekliyor?

 

Bu biraz iç politikayla ilgili, sadece şöyle söyleyeyim Türkiye istikrarlı bir seçim yaptı. Bu istikrarlı seçim doğrultusunda Türkiye yeni bir düzene geçiyor. Bu yeni düzenin getirileri bölge açısından olumlu ve önemli olacak. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiliyor. O nedenle Türkiye açısından yeni bir dönem. Umuyoruz ki bölgeye de olumlu bir örnek olacaktır.

 

Bundan sonra dünyada Türkiye’ye karşı nasıl bir politika izlenecek?

 

Bunu bilebilmek mümkün değil. Türkiye özellikle Suriye gibi sorunlu bölgelerde mevcut politikalarını devam ettirdiği sürece Amerika’yla karşı karşıya gelme ihtimali olabilir.

Türkiye farklı konular üzerinden farklı politikalar izleyecektir. Amerika’yla Münbiç üzerinden yapılan anlaşma bunun en önemli örneklerinden bir tanesi. Diğer tarafta İdlib’de Rusya ve İran’la bir anlaşma yapılmıştı. O yüzden Türkiye’deki iktidarın güçlü olması dış politikayı da beraberinde getirecek. Türkiye yeni dönemde yine dış politika açılımlarıyla, dış politikasını şekillendirecektir diye düşünüyorum.

 

Türkiye-IKBY ilişkileri düzelir mi? Bu konuda herhangi bir gelişme var mı?

 

Yeni dönemde Irak’taki gelişmeler az da olsa bu ilişkide etkili. Türkiye şu an itibariyle Erbil ile Bağdat arasındaki anlaşmanın hangi düzeyde olduğunu da bekliyor. Yani yeni dönemde mutlaka ilişkilerde bir yenilik olacaktır. Türkiye tamamen Erbil’i de göz ardı etmiş değil. Bunu Türkiye attığı pek çok adımla da ortaya koymuş durumda, ama Irak’taki gelişmeler bu ikili ilişkileri etkiliyor. Özellikle Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözülmesi ve uzlaşının sağlanması, Türkiye ve IKBY arasındaki politikaların da gelişmesine katkı yapacaktır diye düşünüyorum.

 

PKK’ya yönelik operasyonlar hangi yoğunlukta devam edecek?

 

Yoğun olarak devam edecektir, Türkiye’nin terörle mücadelesinin bir parçası bu. Yani tek başına sadece PKK’ya yönelik mücadeleyi algılamamalıyız. Türkiye her terör örgütüyle aynı düzeyde mücadele etmeye çalışıyor. PKK, IŞİD, FETÖ ve bütün terör örgütleri Türkiye açısından aynı ve büyük mücadelenin bir parçası. O yüzden sadece PKK’yla ilgili değil, terörle mücadele büyük bir yoğunlukla devam edecek.

 

Nitekim Türkiye’nin Suriye’de yapmış olduğu Fırat Kalkanı Harekatı, bunun sonrasındaki Zeytin Dalı Operasyonu ve daha sonrasında Irak’ın kuzeyinde başlatılan operasyonlar hepsi bir bütünün birer parçaları, bunları bütüncül olarak ele almak lazım. Bu süreçte içerideki istikrar da sağlandığı için, özellikle terörle mücadele daha da yoğunlaşarak devam edecektir diye düşünüyorum.

 

PKK konusunda Türkiye ve IKBY arasında herhangi bir anlaşma söz konusu olur mu?

 

Türkiye ve IKBY arasında herhangi bir anlaşma söz konusu olmaz çünkü IKBY bir devlet değil. Türkiye bir anlaşma yapacaksa bunu Irak merkezi hükümetiyle yapacaktır. Nitekim Türkiye ile Irak merkezi hükümeti arasında bununla ilgili bazı çalışmalar, istihbarat paylaşımı var. Ama Türkiye hiçbir kimseye, hiçbir tarafa bağlı kalmaksızın kendi göbek bağını yani kendi problemini kendisi çözecektir.

 

Bu anlamda, Türkiye’nin terörle mücadele ya da PKK’yla mücadelesinde Irak’la yapacağı iş birliği ya da diğer ülkelerle yapacağı iş birliğinden öte, Türkiye’nin bu işte ne kadar kararlı olduğuyla ve bu kararlılığı operasyon olarak ne kadar ortaya koyduğuyla iligili olacak. Onun dışında diğer bütün faktörler bu konuda biraz da olsa dolaylı faktör olarak kalıyor. Türkiye bu konudaki mücadelesinde kararlıdır ve bu mücadelesini tek başına kalsa dahi büyük bir yoğunlukla yürütecektir.

 

Haber: Barzan Lokman

Bir cevap yazın