ORSAM Başkanı: Amerika PKK’yı desteklemeye devam ederse, Türkiye’yi kaybedebilir

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapması beklenen askeri operasyon, Şiladze olayları, 31 Mart’taki Türkiye seçimleri ve son siyasi gelişmeleri ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’a sorduk.

 

“Türkiye’nin sabrının azaldığını hatta tükendiğini görebiliyoruz”

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Münbiç’teki teröristler birkaç hafta içinde çıkarılmazsa bekleme süremiz sona erer.” şeklinde bir açıklaması olmuştu. Operasyonun takvimi ile ilgili öngörünüz nedir?

 

Adı geçen bölge çok faktörlü bir alan. Amerika içindeki mücadeleyi bırakın, bölgedeki mücadele ve Suriye içindeki mücadele çok karmaşık. Türkiye de buradaki gerekli işleleri yapıyor ama aşırı aceleci bir derdi yok. Terörün Türkiye için her türlü poblem ve sıkıntı oluşturmasına rağmen, gerekli önlemler alınacaktır elbette, fakat operasyonun tarihini öngörmek çok zor. Geri dönersek, Türkiye’nin sabrının azaldığını hatta tükendiğini görebiliyoruz. Amerika birçok kez söz verdi fakat uygulamaya geçmedi. Sırf Suriye örneğinde bile Rusya, hem Fırat Kalkanı operasyonunda, hem Afrin’de hem de İdlib’de anlayış gösterdi. Aynı anlayışı Türkiye’nin NATO müttefiki olan Amerika göstermedi, tersine terör örgütü PKK’yı desteklemeye devam etti. Bu hususta Türkiye çok rahatsız ve bunu her türlü dile getiriyor. Eğer Türkiye’ye bu konuda Amerika’nın yardımı olmazsa, Türkiye’yi kaybedebilir.

 

“Önce Fırat’ın doğusuna operasyon düzenlenecektir”

Türkiye Münbiç operasyonu ile beraber Sincar’a yapılması planlanan bir operasyondan söz etmişti. Sizce ilk önce hangisi yapılacaktır?

 

Bana göre önce Fırat’ın doğusuna operasyon düzenlenecektir ve PKK’nın orada sıkıştırılması bekleniyor, çünkü Türkiye’nin hem batıdan, hem de kuzeyden lojistik destek yapması daha kolay. Diğer taraftan Türkiye Fırat Kalkanı ile Afrin gibi tecrübelere sahip. Mesele sadece PKK’dan temizlenmesi değil. Orada güven sağlanması ve belediye hizmetlerinin götürülmesi gibi konularda var. Bunlar elbette zaman alacak şeyler, öyle tek taraflı gelerek kolay olmuyor. Bence Münbiç öncelikli olacaktır.

 

“Trump’ı yönlendiren ve ikna etmeye çalışan baskılar va”

 

Şu anda Amerika ile Suriye’de güvenli bölge tartışmaları sürüyor. Konunun nereye varacağı konusunda her iki taraf anlaşmış değil. Ben belli bir noktaya gelindiğini düşünüyorum ama daha sonuçlanmadı. Amerika ile anlaşılsa da Amerika’nın kendi içerisinde ciddi bir mücadele var. Trump’ı yönlendiren ve ikna etmeye çalışan baskılar var. Oradan çıkacağım dedi ama ne zaman çıkacağı belli değil. Diğer taraftan Suriye’den geç çekilirse, elbette bu Türkiye’nin işine gelmez. Eğer bu süreç çok gecikecekse, Türkiye Amerika’yı beklemeyecektir. Ayrıca Türkiye içeride PKK ile mücadele konusunda çok ciddi bir yol katetti ve başarılı oldu. PKK’nın tehdidi neredeyse dışarıya taşındı ve uzun süredir içeride tehdit oluşturamıyor. Bu açıdan Türkiye göz açtırmıyor ve çok başarılı oldu özellikle şehirlerde. Dışarıda da bu mücadele devam ediyor fakat maalesef destek devam ettiği için bu kolay olmayacak. Tabii Türkiye’nin bu konuda biraz acelesi var.

 

“Şiladze olaylarında PKK’nın tahriki var”

 

Şiladze olayları ile ilgili değerlendirmeniz nedir?

 

Orada PKK’nın tahriki var. Türkiye’nin sivillere kasıtlı bir şekilde saldırması söz konusu değil. Genel olarak Türkiye’nin zaten Kürtlerle bir problemi yok. Maalesef bu durum yanlış bir şekilde yansıtılıyor ve sanki Türkiye’nin Kürtlerle bir problemi varmış gibi söyleniyor. Türkiye’nin ne kendinde olan Kürtlerle ne de dışarıda olanlarla herhangi bir problemi yok. Türkiye’nin problemi sadece PKK ile. Bu örgüt bölgenin en demokratik ve kalkınmış ülkesine saldırıyor. Irak, İran ve Suriye’deki durumu Türkiye’den iyi değil. Türkiye’ye saldırması için herhangi bir gerekçesi veya mazereti yok, ama maalesef bunu yapıyor.

 

“Ak Parti yine birinci parti olarak seçimlerden çıkacaktır”

 

Türkiye’ye dönece olursak, önümüzde 31 Mart seçimleri var. Farklı ittifaklar ve birleşmeler görüyoruz. Sizce Ak Parti bu seçimi nasıl geçirir? İstanbul ve Ankara farklı ve Ak Parti için önemli bir yere sahip, sizin öngörünüze göre Türkiye 1 Nisan’da nasıl uyanacaktır?

 

Ak Parti, her türlü seçimlerden yine birinci çıkacaktır. Muhalefet Türkiye’de ikinci olduğu için veya güçlü ikinci olduğu için seviniyor, halbuki kazanılmamış bir seçim başarısızlıktır. Ak Parti yine birinci parti olarak seçimlerden çıkacaktır. Fakat ekonomik baskılar ve liranın değerinin düşmesinden dolayı oy kaybı yaşayabilir, ancak bunun çok büyük bir kayıp olacağını düşünmüyorum. Genel olarak belediye seçimleri hükümetler açısından sıkıntılı geçer.

 

“Muhalefetin abarttığı kadar Suriyelilere vatandaşlık verilmiş değil”

 

Söylentilere göre Suriyelilerin birçoğu ülkesine döndü. Buna karşın bir bölümünün de Türk vatandaşlığı aldığı biliniyor. Size göre vatandaşlık alan bu kesimin seçimdeki ağırlığı ne olacaktır? Kalan Suriyelilerin dönmesi için herhangi bir takvim belirlendi mi?

 

Suriye’deki kriz devam ettiği sürece insani olarak onlara “gidin ve evinize dönün” demek olmaz. Ayrıca muhalefetin abarttığı kadar Suriyelilere vatandaşlık verilmiş değil. Bu sayının 70-80 bin kişi civarında olduğu söyleniyor. Suriyeli düşmanlığı yaparak oy toplamak ne Osmanlı mirasına ne de Türkiye Cumhuriyeti’nin modern anlayışına yakışır. Bu durum gerçekten ayıplanacak bir şey.

 

Geri gelelim Türkiye’nin 3’te 1’inin göçmen olduğu söyleniyor. Bunlar, Bosna’dan Kafkaslardan ve Balkanlardan gelip hiç Türkçe bilmeden aynı Suriyeliler gibi zulümden kaçan insanlardan oluşuyor. Toplumumuzun 3’te 1’i böyleyken Esed zulmünden kaçan Suriyelilere böyle söylememiz bize veya söyleyen partilere yakışmaz.

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Çoban Timur

Bir cevap yazın