‘Oluşumlara verilen görevler ikram olarak değil, hak olarak verilmeli’

Adnan Osman, “Bölgenin yeni hükümetinin daha önceki hükümetlerden farkı, dopdolu bir programının olmasıdır.” dedi.

 

Değişim (Goran) Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi  Adnan Osman, Tba ile yaptığı görüşmede gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

Goran Hareketi’nin, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (IKBY) yeni hükümetinden beklentilerine ilişkin Osman, “Kürdistan halkının, şimdi daha iyi bir yaşama, siyasi reforma ihtiyacı var. İstikrara, sakinliğe, emniyete, asayişe ve bu bölgeye daha fazla hizmet sunabilmek için Bağdat ile iyi bir ilişkiye ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

 

Değişim (Goran) Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi, iç sorunlar ve Irak’taki gösterilere ilişkin ise “Adil Abdulmehdi ve hükümetinin, açık ve özgür olması için hükümetin düzenlenmesi, fiili bir adım atması ve halkın daha güzel bir yaşam sürdürmesi için meclisin bir grup önemli reform yasası çıkarması gerek. Şu anda bu krizden kurtulmalılar.” ifadelerinde bulundu.

 

IKBY’deki oluşumların sorunlarına değinen Adnan Osman, “Kürdistan’daki oluşumların sorunlarının bir kısmı, benzer partilerin oluşumların istekleri ile uğraşmak yerine, oluşumların oylarını kendilerine çekme çabasında bulunmalarıdır. Ne yazık ki bir grup partiyi, oluşumların adıyla kurdular.” şeklinde konuştu.

 

Değişim (Goran) Hareketi Politbüro Üyesi Adnan Osman’ın Tba ile gerçekleştirdiği görüşme şu şekilde:

 

Bölgenin yeni hükümet çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

İlk başta hükümetin oluşumu sırasında bazı sorunlar maydana geldi. Aslında bu süreç uzun zaman aldı. Ancak hükümetin iyi bir programı var ve bu programa Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Değişim (Goran) Hareketi olmak üzere 3 önemli güç katılıyor.

 

Hükümetin iyi bir reform programı bulunuyor. Eğer üzerine ciddi bir çalışma yapılırsa, çok iyi bir adım atılmış olur. Ancak bu üç taraf arasındaki ilişkilerin iyi olması gerekir. Şu anda biz bu konu üzerinde çalışıyoruz. Siyasi ilişkiler iyi olduğunda, hükümet de daha güçlü ve yetenekli olur. Ancak şu ana kadar, hükümetin çalışmalar için olumlu ve iyi bir yanıtı olduğunu hissediyoruz.

 

Goran Hareketi, şu anki hükümet ile bir önceki hükümet arasında bir fark görüyor mu?

 

Bu fark, şimdiki hükümetin dopdolu bir programının olması olabilir. Şu anki hükümetin programı, reform ile ilgili  genel bir program olup reform için çalışmakta.

 

Goran Hareketi’nin beklentileri ne kadar gerçekleşti? IKBY hükümetinde Goran Hareketi’nin isteklerinin yerine getirileceğine ilişkin bir umudunuz var mı?

 

Goran Hareketi’nin istekleri halkın istekleridir. Kürdistan halkının, şimdi daha iyi bir yaşama ve siyasi reforma ihtiyacı var. İstikrara, sakinliğe, emniyete, asayişe ve bu bölgeye daha fazla hizmet sunabilmek için Bağdat ile iyi bir ilişkiye ihtiyacımız var.

 

Bunun için fiili bir adım atılmalı ve aşamalı olarak üzerinde çalışılmalı. Bana göre, Goran’ın istekleri yerine getirilecek. Bizim isteklerimiz, ne kadar fiili adımların atılacağına, ne kadar ekonomik ve siyasi reform yapılacağına, halkın yaşamı ve geçiminin ne kadar düşünüldüğüne bağlıdır.

 

Goran Hareketi olarak, Bağdat’ın şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, bu durumu atlatabilecek mi?

 

Bağdat ve Irak’ın durumu çok kötü. Irak’ta işsizlik seviyesi çok yüksek. Ancak Irak’ın maddi durumu çok iyi. Irak, günlük olarak milyonlarca varil petrol ihraç ediyor. Çok iyi bir geliri bulunuyor ve ekonomik sorunu yok. Ancak Irak’ta hizmet durumu ve kamu hizmetleri seviyesi çok kötü. İşsiz sayısı çok fazla, maaş seviyesi ve halka hizmet çalışmaları çok kötü.

 

Hükümet, parlamenter ve yetkililer gibi iktidardaki sınıflarla, zorlanan alt  ve orta sınıftaki halk arasında çok fazla fark bulunmaktadır ve bu sınıftakiler Irak’ta neredeyse paramparça ve yok olmak üzere. Bu çok tehlikeli. Irak’ta var olmak isteyen bir hükümet, halka hizmet ve güzel yaşam sunmayı düşünmeli. Çalışma olanağının nasıl sağlanacağını ve işsizlik seviyesinin nasıl düşürüleceğini düşünmesi gerek.

 

Şu anda gösteriler çok büyük bir işaret. Irak’taki iktidarlara çok büyük bir mesaj. Halk, Irak’taki iktidarlardan razı değil, tabanını kaybetti ve kötü bir durumdalar. Bence Adil Abdulmehdi, diğer başbakanlardan daha iyi bir şekilde bu sorunlara olumlu bir muamelede bulunsun.  Ayrıca çözüm bulmak için daha iyi bir niyeti olmalı. Sorunlar sadece Adil Abdulmehdi ile çözümlenemez. Çok yönlü bir siyasi iradesi olmalı, tüm taraflar bu hükümeti düzeltmeyi düşünmeli. Çünkü şu anda bu hükümetin yerine gelebilecek bir alternatif yok. Bu hükümetin yerine gelecek olan hükümet karmaşadır. Bu da Iraklılara daha çok zarar verir.

 

İyi bir çalışma adımı atmak ve sıkı reform oluşturmak için meclis, Adil Abdulmehdi’yi desteklemeli. Bence bu daha iyi bir çözüm. Adil Abdulmehdi ve hükümetinin, açık ve özgür olması için hükümetin düzenlenmesi, fiili bir adım atması ve halkın daha güzel bir yaşam sürdürmesi için meclisin bir grup önemli reform yasası çıkarması gerek. Şu anda bu krizden kurtulmalılar.

 

Goran Hareketi’nin, hükümet karşıtı gösterilere sahne olan Irak’ın şu anki durumu hakkında tavrı nedir?

 

Biz kendi tavrımızı söyledik. Biz gösterileri tamamen destekliyoruz. Halkın haklarını ve isteklerini destekliyoruz ve Adil Abdulmehdi’nin sorunların çözümü için çıkardığı beyannameyi de destekliyoruz. Çok iyi adımlar içeriyor. Halkın hayatının düzenlenmesi, emniyet ve asayişin yapılanmasını, işsizlik seviyesinin düşürülmesini, halkın gelirinin daha iyi olmasını ve Irak’ın ekonomi temelinin daha iyi olması için petrol elde edilmesini destekliyoruz. Bunlar çok iyi işler. Eğer şimdi Adil Abdulmedi ve hükümeti halkın güzel yaşam sürdürmesi için çalışma adımı atarsa, biz destekleriz.

 

Şu anda Goran Hareketi, hükümetin bir parçası. Şu ana kadar Goran Hareketi’nin oluşumlara değindiğini duymadık. Goran Hareketi’nin, oluşumlar için bir projesi oldu mu veya olacak mı?

 

Evet projemiz oldu. Siyasi programlarımızda oluşumlar hakkında çalışıldı. Parlamentoda da oluşumlarla her zaman iyi bir ilişkimiz oldu ve oluşumların çıkarına olan her projeyi destekledik. Biz bölge anayasasını oluşturma komisyonunda üye olduğumuz zamanlarda oluşumların tüm haklarını ortaya çıkardık.

 

Bizim, oluşumlarla ilgili iki önerimiz var. Birincisi, Kürdistan Bölgesi’ndeki oluşumlar Kürdistan’ın birinci derecedeki vatandaşıdır. Kürdistan’da birinci ve ikinci derecede vatandaş olmamalı. Hepsi birinci derecedir. Bunlar Kürt, Türkmen ya da Arap olabilir hiç fark etmiyor. Hepsinin hakları olmalı ve birinci derecede vatandaş olmalı.

 

İkincisi de, tüm bunlar sadece sözde kalmamalı. çalışma adımına da geçmeli. Birçok diktatör ülkeler sözde her şeyi söylemekteler, ancak  icraate geçildiğinde belki birçoğu zulüm olarak görülebilir. Bize göre, haklar sözde kalmamalı.

 

Kendileri ile tam bir şekilde siyasi katılım yapılmalı. İdareye katılımda bulunmaları ve coğrafi sınırlarının korunması gerek. Ayrıca dini ve milli haklarının korunması gerek. Bölge başkanlığından aşağıya kadar hazır bulunmalı ve katılımda bulundurulmalılar. Bu haklar da anayasa ile uygulanmalı.

 

Şu anda oluşumların durumunu nasıl görüyorsunuz? Anlattığınız yasalar oluşumlara verildi mi? Kendileri ile nasıl bir muamelede bulunuluyor?

 

Kürdistan’daki oluşumların sorunlarının bir kısmı, geleneksel partilerin oluşumların istekleri ile uğraşmak yerine, oluşumların oylarını kendilerine çekme çabasında bulunmalarıdır. Ne yazık ki bir grup partiyi, oluşumların adıyla kurdular.

 

Biz Goran Hareketi olarak, oluşum temsilcilerinin, fiili bir temsilci olmalarını ve başka partilerin temsilcisi olmamalarından yanayız. Parti temsilcileri olmasalar da oluşumların çıkarları için temsilci olsunlar. Biz de, Goran Hareketi ve diğer taraflar olarak haklarını desteklemeliyiz.

 

Şu ana kadar katılımda bulunmaları beklenen seviyede değil. Katılımlarının olduğunu ve  Türkmenlere bir bakanlık, Hristiyanlara bir görevin verildiğini gördük. Ancak bu gelenek 1992’den beri var. Bu görevler onlara ikram veya hediye olarak verilmemeli, hakları olarak verilmeli ve değiştirmemeli. Tüm oluşumlar, bölge başkanlığında, parlamentoda ve hükümete ait kurumlarda yer almalı.

 

 

Röp: Ali Antar / Foto: Ali Salim

 

Bir cevap yazın