Nureddin Kaplan: Musul İçin Yeni Vali Seçeceğiz

Ninova İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan Dicle Nehri’nde yaşanan feribot kazasında, 103 kişinin hayatını kaybettiğini, 113 kişinin de kayıp olduğunu söyledi.

 

Hayatını kaybedenler arasında 18 kişinin Telaferli Türkmen vatandaşlar olduğunu belirten Nureddin Kaplan, arama çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

 

Feribot kazasına ilişkin soruşturmanın devam ettiğini dile getiren Kaplan, olayın terör saldırısı olup olmadığına ilişin kesin bir bilginin olmadığını kaydetti.

 

Musul valisi ve yardımcılarının Irak Melisi tarafından azledilmesi üzerine makamın boş olduğunu belirten Nureddin Kaplan, “Adaylar arasından oylama yapıp yeni bir vali ve 2 yardımcı atayacağız.” dedi.

 

Ninova İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan, Dicle Nehri’nde yaşanan feribot kazası ve sonrasında yaşananlara ilişkin Tba’nın sorularını yanıtladı.

 

Musul’da Dicle Nehri’nde yaşanan faciayla ilgili elinize geçen son rakamları bize aktarabilir misiniz?

 

Musul’da bulunan Dicle Nehri’nde yaşanan facia bizleri şiddetle sarstı. Yaşanan olay nedeniyle şimdiye kadar 103 şehidimiz var, 113 kişi kayıp ve hala arama çalışmaları devam ediyor, 41 kişi de kurtarıldı. Şehit düşen 103 kişinin arasında 18 Telaferli Türkmen de yer alıyor.

 

Bu olaydan Musul yerel idaresi sorumlu tutuluyor. Bunun hakkında ne söylemek istersiniz?

 

Biz bütün Musul ilinin meclisiyiz. Sadece bir bölgenin değil. Bizim alanımız Ninova vilayetinin tamamını kapsamaktadır. Ninova’da 9 ilçe 22 nahiye vardır. Her ilçede kaymakam ve yerel meclis mevuttur ve her ilçede seyahat komisyonu, istismar komisyonu, nehir acil polisi (sahil güvenliği) bir de sivil savunma itfaiye müdürlüğü gibi birimlerimiz mevcuttur.

 

Bu olaydan onlar doğrudan sorumlu, bizler ise doğrudan değil de dolaylı yoldan sorumluyuz. Bu hadise Musul kazasında meydana geldi. Bizim de kararlarımız var ve bu olayla ilgili taraflarla soruşturma yapıyoruz.

 

Dicle Nehri’nde yaşanan olayın bir terör eylemi olduğu söyleniyor. Bu konu hakkında fikriniz nedir?

 

Daha önce de söylediğim gibi soruşturmalar hala devam ediyor. Polis ve ilgili bütün makamlar soruşturmaları yürütüyor. Şu ana kadar hiçbir net sonuç yok ve bu söylentiler ispatlanmadı. Şimdiye kadar bu hadise mukadderattır ve sorumlular da o projedeki kişi ve kurumlardır.

 

Valinin istifası bize gelseydi biz kabul ederdik

 

Ninova İl Meclisi, Musul Valisi Nofel Hammad Agub’un istifasının ellerine yetişmediğini açıkladıktan sonra, Irak Meclisi, Vali ve yardımcılarının görevden uzaklaştırılması yönünde karar aldı. Bu durumda süreç nasıl işleyecek?

 

Evet biz açıklamamızda “Valinin istifası elimize yetişmedi.” dedik. Valinin istifası bize gelseydi biz kabul ederdik. Ama kendilerinin istifası bize yetişmedi.

 

Valilik görevi için gelecek günlerde kapımızı bütün adaylar için açacağız

 

Şimdi valilik görevi boş, vali ve iki yardımcısı görevinden azledildi. Gelecek günlerde kapımızı bütün adaylar için açacağız ve herkes kendini aday olarak gösterebilir.

 

Adaylar arasından oylama yapıp yeni bir vali ve 2 yardımcı atayacağız

 

İl Meclisi olarak bir toplantı düzenleyip, bize gelen adaylar arasından oylama yapıp yeni bir vali ve 2 yardımcı atayacağız.

 

Dicle Nehri’nde Feribot Faciası

 

Musul’da 21 Mart’ta Dicle Nehri açıklarında bir feribotun batması sonucu 103 kişi yaşamını yitirdi.

 

Feribotun batma nedenine ilişkin kesin bir açıklama yapılmazken, yerel kaynaklar 50 kişi kapasitesi bulunan feribotta 170’ten fazla yolcunun olduğunu iddia etti.

 

Başbakan Adil Abdulmehdi olayın hemen ardından Musul’a gitti. Abdulmehdi daha sonra ülke genelinde 3 gün yas ilan edildiğini açıklamıştı.

 

Cumhurbaşkanı Berhem Salih de olayın ardından Musul’a gitti. Cumhurbaşkanı Salih, feribot faciasının ardından incelemelerde bulunmak üzere gittiği olay yerinde yaşamını yitirenlerin yakınları tarafından protesto edildi.

 

Irak Meclisi, 24 Mart’ta olağanüstü oturum düzenleyerek, feribot faciasında ihmali bulunduğu gerekçesiyle Vali Nofel Hammad Agub ile iki yardımcısını oy çokluğuyla görevden uzaklaştırdı.

 

Haber: Ali Antar

Foto: Ali Salim

Bir cevap yazın