Neden Hep ITC! ‘İTİRAF EDİYORUM…’

Mehmet Ferit Erbiloğlu

 

 

Uzun zamandan beri hep yazmak istediğim bir yazıydı bu. Ancak bir basın kuruluşunun başında olmam hasebiyle kendimi bu yazıyı yazmaktan hep alıkoydum.

 

Şimdi çok yazmak istediğim nitekim bazı suçlamalarla karşı karşıya kalmamak adına yazmaktan kaçındığım, ancak beni vicdanen hep rahatsız eden o konuya başlamak istiyorum.

 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) ne yaptı da bu kadar hedef tahtasına oturtuluyor?

 

Gelin ITC’nin bazı fiili çalışmalarına ya da en azından aracı, vesile olduğu çalışmaların çok az bir kısmına birlikte göz atalım.

 

Ta doksanlı yılların ortalarından itibaren yüzlerce aileye geçim kaynağı oldu. Bunun yanında binlerce aileye yardım gitmesinde vesile veya aracı oldu.

 

Yurt dışında eğitim görmenin hayal olduğu yıllar ve halen, yüzlerce Türkmen öğrenciye Türkiye’deki en güzide üniversitelerin kapılarını araladı. Yetmedi burs sağladı yetmedi kurslar ayarladı.

 

Erbil’de yine sayısı onu geçen Türkmen okullarının açılması, hatta bir zamanlar örnek okullar haline gelmesinde en büyük rolü oynadı.

 

2003’ten sonra ise bu hizmetler daha da genişleyerek devam etti öyle ki Türkmeneli genelinde onlarca okul ve kültür merkezleri, klinik vb… kalıcı hizmetler ortaya koydu ve sahip çıktı.

 

Eğitim, medya, siyaset ve daha birçok alanda Türkiye’de özel kurslar düzenledi veya aracı oldu.

 

Perişan haldeki yıkık dökük okulların adeta yeniden inşası ve klima, sıra, tahta hatta bir okul için akla gelebilecek her şeyin temin edilmesinde en büyük katkısı ve desteği olan kuruluş oldu.

 

İnanın bunlar sadece bizzat şahit olduklarım ve dile getirilmeyen daha bir sürü şeyden söz edebiliriz.

 

Peki neden ITC hep hedef tahtasına oturtuluyor?

 

Hani ITC haricinde bir sürü parti kurum ve kuruluş vardı, neden onlara kimse bir şey diyemiyor?

 

Elimizi vicdanımıza koyup konuşmamız gerekmez mi.

 

Tabi ki ITC’nin de her parti kurum kuruluş gibi hataları olur. ITC’ye mensup kişi ve şahısların da hataları olabilir veya herkesi memnun etmeyebilir. ITC’de de her parti ve kurum kuruluş gibi çürük elma vardır. Buna ben de bizzat katılıyor ve yeri geldi mi en çok şahıslar bazında eleştirimi yapıyorum. Nitekim bunu tüm ITC’ye mal etmek ne doğru ne de etiktir.

 

Adama, “siz ne yaptınız” diye sorarlar.

 

Değerli okuyucular, biliyor musunuz Irak’ta ve özellikle IKB’de siyasi alanda çalışan hemen hemen herkes ITC’de yetişmiş ve birçoğu tabiri caizse uzun süre ITC’den ekmek yemiş.

 

Fikir ayrılığı olup ayrılmak gayet doğal bir durum nitekim onun da bir adabı, usulü olmalıdır. Sırf ITC’yi vurmak için siyaset yapmak veya bir kesimi razı etmek için ITC’yi hedef almak insafsızlıktan başka bir şey olamaz.

 

ITC kötü dönemler de geçirdi. Zor günler geçirdi, acaba o dönemlerde kaç kişi bu çatı veya partiye destek olup yanında durdu?

 

Tekrar söylüyorum ITC’deki şahısları eleştirmek gayet normal ve herkesin buna hakkı olabilir amma velakin ŞAHISLARI KULLANARAK ITC’Yİ VURMAK büyük bir haksızlık veya bilinçlice düzenlenmiş bir plan ve projedir.

 

PEKİ NEDEN BİRT TEK ITC ELEŞTİRİLİYOR?

 

Bunun bana göre tek bir açıklaması var ve ITC mensuplarının her zaman söylediği gibi, “ITC,  Türkmenlerin Bölge, Irak ve dünya çapında tek geniş ağlı ve yegane temsilcisidir”.

 

Hadi buyurun bana da Cepheci deyin.

Bunları söylemek Cephecilikse o zaman itiraf ediyorum “EVET CEPHECİYİM”.

Bir cevap yazın