NATO Irak’ta eğitim misyonunu genişletmek istiyor, Bağdat iki heyet kuruyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Irak’ta eğitim misyonunu genişletilmesi konusunda uzlaşıya varıldığını bildirdi.

 

Stoltenberg, Brüksel’de düzenlenen ve iki gün süren NATO Savunma Bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, katılımcıların Irak’ta eğitim misyonunu genişletilmesi hususunda mutabık kaldıklarını belirtti.

 

Stoltenberg, savunma bakanlarının, Irak’ta ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyonunun mevcut eğitim faaliyetlerinden bazılarının NATO tarafından üstlenilmesi önerisine yeşil ışık yaktığını ancak bu kararların hayata geçmesi için Bağdat hükümetinin onay vermesi gerektiğini söyledi.

 

Irak hükümetinden konuya dair henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak taraflar arasındaki müzakerelerin sürdüğünü, tüm göstergelerin Irak hükümetinin olumlu bir pozisyon alacağına işaret ettiğini gösteriyor.

 

Irak Başbakanı Askeri Sözcüsü Abdulkerim Halaf, konuyu NATO’daki muhataplarıyla görüşme ve iş birliğinde yeni bir pencere açması için iki heyet kurduklarını bildirdi.

 

Halaf, Irak’ın resmi haber ajansı INA’ya yaptığı açıklamada, “Irak hükümetinin NATO ile ilişkileri şekillendirmek için birçok seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler halen tartışılıyor ve müzakere ediliyor. Çünkü bu durum tek bir ülkeyle değil, ittifak içindeki pek çok ülkeyle bağlantılı” dedi.

 

Halaf, NATO ile müzakereleri yürütmek amacıyla, biri Maliye Bakanlığı, diğeri Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih el-Feyyad’ın başkanlığında iki heyetin kurulduğunu aktardı. Halaf, görüşmelerin halen devam ettiğini belirtti.

 

 

Bir cevap yazın