Mesafesiz 18. Bölüm-Konuk: Agil Alesger

Mesafesiz’in 18. Bölümünde konuk Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger oldu.

 

Alesger, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında Ermeni tarafın ihlalleri ve sivil yerleşim alanlarına saldırı sonucu çıkan çatışmalara ilişkin bilgiler paylaştı.

 

7 köyün yanı sıra önemli zirvelerin işgalden kurtarıldığını belirten Alesger, “Küçük Kafkas dağlarının en önemli zirvelerinden biri olan Murov zirvesi artık Azerbaycan’dadır. Özellikle Karabağ ile Ermenistan arasındaki esas transit yolları kontrol altına almak için en önemli zirvelerden biri olarak sayılıyor.” dedi.

 

“Azerbaycan AGİT’in işe yaramadığını artık anladı”

 

Alesger, Azerbaycan halkının 2016’ın nisan ayında başlayan çatışmalarda toprakları geri almak için umutlandığını ifade ederek, “Azerbaycan AGİT’in işe yaramadığını artık anladı ve topraklarını işgalden kurtmak için şu anda Azerbaycan ordusu ilerlemektedir. Türk hilali şeklinde ilerlemektedir, bu haritada da görünüyor. Çok ciddi bir ilerleme kaydediliyor.” diye konuştu.

 

“Ateşkes kimin işine yarıyor?”

 

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkes anlaşmasına değinen araştırmacı yazar Alesger, şu ifadeleri kullandı:

 

“Ateşkes kimin işine yarıyor? 1994 senesinde ateşkes yapıldı, ondan sonra bir milimetre bile yol katedilmedi. Azerbaycan ve Ermenistan arasında cumhurbaşkanlığı, dışişleri bakanlığı seviyelerinde görüşmeler yapılıyordu ancak AGİT Minsk Grubu masasında biz yalnızdık. Ermensitan tarafında 4 kişi masaya oturuyordu bizden ise bir kişi. Yani Fransa, Rusya ve ABD. Bunlar durumun olduğu gibi kalmasını savunuyorlardı. Bu da bizim devlet ve millet olarak çıkarımıza değil.”

 

Azerbaycan’ın topraklarını geri alma konusunda kararlı olduğunu belirten Alesger, ciddi ölçüde uluslararası baskı ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

 

“Irak’a ve Irak Türkmenlerine teşekkür”

 

Alesger, Azerbaycan’ı destekleyen devlet sayısının az olduğunun altını çizerek, “Azerbaycan’ın yanında olan ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Türkiye, Ukrayna, Pakistan ve İsrail Azerbaycan’ı destekliyor. Hatta Türkiye ve Azerbaycan’ın Rusya’ya rağmen yanında durduğu Gürcistan bile ikili oynuyor. Maalesef Türk devletlerimizden bir destek görmüyoruz. Irak bile İran ve Kazakistan’dan daha net bir tavır gösterdi. İran en yakın komşumuz ama Ermenistan için can simidi rolünü oynamaktadır.” açıklamasında bulundu.

 

Irak Türkmenleri hiçbir zaman kendilerinden ayırt etmediklerini ifade eden Alesger, Azerbaycan halkı adına destekleri için Irak Türkmenlerine teşekkür etti.

 

“Karabağ’ı dünyaya kazandırmak istiyoruz”

 

Bundan sonraki süreçte Rusya’nın baskıyı arttıracağı kanaatinde olduklarını söyleyen Alesger, şunları kaydetti:

 

“Rusya şu anda sessizliğini koruyor. Bu sessizlik Azerbaycan’ı desteklediğinden değil, onlar da Paşinyan’ı ikaz etmek istiyor. Çünkü Paşinyan onlarla beraber Batı ile de oynadığı için Rusya bir şekilde Paşinyan’ın da cezalandırılmasını istiyor. Ama Azerbaycan daha fazla ilerlerse önümüzde Rusları göreceğimizi biliyoruz. Fakat Rusya’nın da artık Azerbaycan’ın 1990’lardaki Azerbaycan olmadığını bilmesi lazım.”

 

Alesger, Karabağ’ın Kafkasların mirvarisi olduğunu ve onu dünyaya kazandırmak istediklerini ifade etti.

 

“Durum masada çözülmez”

 

Durumun masada çözülemeyeceğini söyleyen Alesger, “Masaya ne zaman otururuz? Dağlık Karabağ ve Karabağ’ın diğer bölgelerini işgalden kurtardığımız, 1918 ve 1920’de bizden çaldıkları İrevan ile Zengezur’u aldığımız zaman masaya otururuz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.