May: Şimdi anlaşmayı inceleme sırası diğer 27 AB üyesi ülkenin liderinde

Brexit konusunda varılan anlaşmanın İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) Komisyonu arasında olduğunu belirten İngiltere Başbakanı Theresa May, “Şimdi anlaşmayı inceleme sırası diğer 27 AB üyesi ülkenin liderinde.” ifadelerinde bulundu.

May, Başbakanlık ofisi “10 Numara” önünde basına açıklamalarda bulunarak, dün Brüksel’de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile verimli ve detaylı bir görüşme gerçekleştirdiğini, görüşmede İngiltere’nin ortak siyasi deklarasyondan beklentilerini ilettiğini belirtti.

 

Müzakere ekiplerinin gece boyunca çalışarak bir metin üzerinde anlaştıklarını kaydeden May, kendisinin de bu gelişmelerle ilgili olarak kabinesini bilgilendirdiğini söyledi.

 

May, “Vardığımız anlaşma İngiltere ile AB Komisyonu arasındadır. Şimdi anlaşmayı inceleme sırası diğer 27 AB üyesi ülkenin liderinde.” ifadelerinde bulundu.

 

Brexit anlaşmasının 25 Kasım’da özel AB zirvesinde ele alınacağını belirten May, kendisinin de bir gün öncesinde Brüksel’e giderek metne son şeklinin verilmesine yönelik çalışacağını vurguladı.

 

Anlaşmayla ilgili olarak dün İspanyol mevkidaşı Pedro Sanchez ile görüştüğünü ifade eden May, “Pazar günü Cebelitarık dahil olmak üzere bütün İngiltere için yararlı bir anlaşmaya varabileceğimizden eminim.” şeklinde konuştu.

 

May, anlaşmayla ilgili olarak bugün İngiliz parlamentosunu da bilgilendireceğini belirtti.

 

AB Konsey Başkanı Donald Tusk bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AB ve İngiltere arasında gelecekteki ilişkileri düzenleyen siyasi deklarasyon taslağını 27 üye ülkeye gönderdim.” ifadesini kullanmıştı.

 

 

Brüksel, 25 Kasım Pazar günü AB liderlerinin katılacağı özel bir Brexit zirvesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 

 

Liderlerin, taslak ayrılık anlaşmasına imza atması ve İngiltere ile AB arasında gelecekte inşa edilecek ilişkiyi belirleyecek “siyasi deklarasyonu” da kabul etmesi bekleniyor ancak İspanya, Cebelitarık ile ilgili müzakerelerin sadece İspanya ve İngiltere arasında bırakılmaması halinde Brexit’i veto edeceğini belirtmişti.

 

BM’nin “özerk olmayan ülke” listesinde yer alan, İspanya’nın güneyindeki Cebelitarık özerk bölgesinin egemenliği 1713’te imzalanan Utrecht Antlaşması ile İspanya tarafından İngiltere’ye devredilmişti.

 

 

Brexit anlaşması İngiliz kabinesine geçen hafta istifalara yol açmıştı.

 

May’in partisinden bazı milletvekilleri de İngiliz siyasetçi hakkında güvensizlik oylaması talebiyle parti yönetimine başvurmuştu.

AA

Bir cevap yazın