Matematiksel  (=+-÷≠)

Dr. Ahmet Seyda

 

Eğitim sistemi içerisinde, çoğu kez birey eğitimi üzerinde hocaların (öğretmenler) bilimsel yönden üzerlerine düşen görevi çok iyi bir şekilde ifa ettiklerini görürüz, öyle ki ders verdikleri alanda en zirveye kadar çıkabilmeleri mümkündür. Ancak ne yazık ki birçoğunun farkında bile olmadığı bir husus var o da, “çok az bir kısmı hariç” öğrettiklerinin, öğrencilerinin hayatında fiile dönüşmediğini fark etmiyor olmaları. Ben burada belirli bir yöne dikkatinizi çekmek istiyorum. “Matematiksel” başlık ile hazırladığım bu yazı serisinde toplumdaki bireyleri genel olarak, üzerinde çalıştıkları matematik (sayılar, matematik kuralları, matematik formülleri) problem çözümlerinde hangisinin daha önemli olduğunu anlatabiliriz. Acaba sayılar sonuçları değiştirebilir mi veya kurallar ya da formüller? Ben diyorum ki bu konunun üzerinde çok uzun konuşmamız gerekiyor ancak benim amacım burada sadece bir çerçeveye bakmanızdır ki umarım eğitimciler beni, amacımı ve ne yapmak istediğimi anlar ve ilerde ne yapmamız gerektiğine ışık tutar.

 

Konuya daha çok açıklık getirmek için aşağıda bir matematiksel örnek vermek istiyorum ki içerisinde matematiksel bütün ihtiyaçlar yer alıyor.

 

Örneğin:

5X5=25

5+5=10

5-5=0

5÷5=1

 

Eğer verdiğimiz örneklere bakarsak görüyoruz ki bütün işlemler iki adet (5) sayısıyla başlıyor. Ancak elde ettiğmiz sonuçlar birbirinden farklı. Şayet matematiksel formülleri kullanmış olmasak o vakit hepsinin sonucunun 5 sayısıyla bitmesini beklerdik. Ancak burada sormamız gereken acaba sayılar mı sonucu değiştirdi yoksa formüller mi? Elbette burada mesele formüllerdir (=+-÷≠).

 

Şüphesiz konu içerisinde formüller başroldeydi. Şayet bu matematiği biz bir eğitimci olarak okullarımızda ve okul atmosferinde uygulamaya koyabilirsek aynı sonucu elde ettiğimizi göreceğiz.

 

Örneğin; bir öğretmen öğrencilerine veya bir baba çocuklarına ya da bir işveren çalışanlarına hayatın bütün evresinde aynı düzeyde davranıyorsa o bireyler tıpkı (5) sayısı gibidir. Yani şayet sonuçları değiştirmek istiyorsak o vakit davranışlarımızdaki formülleri değiştirmemiz gerekiyor, “-” kullanırsak eksik, “+” kullanırsak fazla elde ederiz. Aynı durum diğer formüller için de geçerlidir. Evet bilim öğretmemiz gerekiyor ancak daha önemlisi öğrendiklerini hayatlarına nasıl yansıtacaklarını öğretebilmektir. Bu nedenle her zaman matematiksel düşünmemiz gerekiyor.

 

Kesinlikle eğer Allah fırsat verirse, gelecekte bu konularda daha çok yazı paylaşacağız.

 

Bir cevap yazın