Maruf: Türkmenlerin bir bakanlıkla hükümetin yeni kabinesine katılma ihtimali yüksek

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Milletvekili Aydın Maruf, “Bence Türkmenlerin bir bakanlıkla hükümetin yeni kabinesine katılma ihtimali yüksek.” dedi.

 

IKBY Milletvekili Aydın Maruf, bugün parlamentoda gerçekleşen bölge başbakanı seçim oturumunun ardından Tba’ya konuştu.

 

Maruf, “Bugün, hükümetin yeni kabinesini oluşturmak için bir başlangıç oldu. KDP adayı Mesrur Barzani, bölge başbakanlığı için aday gösterildi. sonuç olarak 97 parlamenterden 87 oy aldı. Daha sonra parlamento başkanı kararı bölge başkanlığına iletti. Bugün ya da yarın bölge başkanlığı resmi bir şekilde hükümetin kabine oluşturma görevini resmi bir şekilde Mesrur Barzani’ye verebilir.” diye konuştu.

 

Maruf, “Mesrur Barzani’ye hükümetin yeni kabinesini tamamalaması için 30 gün verilecektir, ancak daha erken oluşturulacağı bekleniyor. Çünkü hükümete sadece KYB, Goran, Türkmen ve Hristiyanlar katılıyor. Bu süreçte bu taraflarla toplantı düzenlenecektir.” ifadelerinde bulundu.

 

-“Türkmenler bir bakanlıkla kabineye katılabilir”

 

Türkmen ve Hristiyanların yeni kabineye katılmasına ilişkin Maruf, “Türkmenlerin ve Hristiyanların kabineye katılmasından umutluyuz. Bence Türkmenler bir bakanlıkla yeni kabineye katılacak. Şüphesiz ki Türkmenler daha fazlasını hakediyor daha önce de Türkmenlerin üç başkanlıkta da katılım göstermesini talep etmiştik.” şeklinde konuştu.

 

Bu süreç içerisinde Türkmen Fraksiyonları’nın tavırlarına değinen Maruf, “Türkmenler bu süreçte siyasi durumu destlekleyerek taraf tutmadan bölgenin siyasi görevlerini destekledi. Örneğin Bölge Başkanlık ve Bölge Başkanı seçme yasalarını destekledi. Oy oranına göre KDP siyasi partilerin en büyüğü bundan sonra Türkmenlerin hükümette yer almasını önemsemesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, Mesrur Barzani’yi hükümetin yeni kabinesini kurmakla görevlendirmek için toplandı.

 

IKBY Parlamentosu 87 oyla Mesur Barzani’nin Başbakanlığını onayladı. Parlamento kararı IKBY Başkanı’na sunuldu.

 

 

Tba-Erbil

Bir cevap yazın