Maruf: KDP, Bölge Bakanlığı teklif etti

Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP) bir üst heyet, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil merkezine ziyaret düzenledi. Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesruru Barzani başkanlığındaki heyet ITC yetkilileri ile basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

 

 

Görüşmenin ardından Tba’ya basın açıklamasında bulunan ITC Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, KDP heyetinin diğer Türkmen partilerinin dışında ayrıca ziyaret etmesinin önemli olduğunu belirterek, “KDP ile Irak Türkmen Cephesi arasındaki ilişkilerin olumlu olduğunu gösterir. Ayrıca başka bir kanıtı da  Irak Türkmen Cephesi Türkmenlerin, temsilcisi olduğudur. Bu da ayrı bir hususiyettir.” dedi.

 

Mafur bugünkü görüşmenin olumlu olduğunu vurgulayarak, “KDP heyeti Başbakanlıkta da teklifte bulundu, Bölge Bakanlığı olarak Cephe’nin iştirak etmesini  söyledi ve destek de veriyorlar.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Biz daha fazla bakanlık talebinde bulunduk diyen Aydın Maruf, “Hem Hristiyanlar var, hem Türkmenler var, hem İslami hareket var, hem sosyalist partisi var. Bunların hepsine KDP’nin bakanlıklarından verilecek.”diyerek “Bizim hedefimz Türkmenlerin varlığını korumaktır. İnşallah gelecekte daha aktif bir şekilde Türkmen haklarına en üst seviyede sahip çıkmaya çalışacağız.” ifadelerinde bulundu.

 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, hükümeti kurma görevini 12 Haziran’da resmen Mesrur Barzani’ye vermişti.

 

IKBY Hükümetinin 9. kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani’nin, bir ay içinde hükümeti kurması gerekiyor.

 

Tba-Erbil

 

Bir cevap yazın