Malezya’dan ‘ertelenen Çin projesine devam edebiliriz’ açıklaması

Malezya Başbakanı, eski Başbakan Necip Rezak döneminde Çin ile imzalanan ve başbakanlığa geldikten sonra ertelemeye karar verdiği 20 milyar dolarlık demir yolu projesinin devam edebileceğini bildirdi.

Malezya’da Çince yayın yapan Sin Chew Daily gazetesine konuşan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Doğu Yakası Demir Yolu (ECRL) projesinin akıbeti için Çinli yetkililerle bir süredir müzakere halinde olduklarını fakat tatmin edici bir sonuca varamadıklarını belirtti.

 

Mahathir, “Bizim çok fazla harcamamızı, Çin’in de kayıp yaşamayacağını temin etmeye çalışıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

 

“Projenin makul şartlarda devam edebilmesi için görüşmelerin süreceğini” kaydeden Mahathir, “Çin tarafı için bu oldukça karlı bir anlaşma. O yüzden değişiklik yapmaktan kaçınıyorlar.” dedi.

 

Demir yolu projesinde bu şartlarda Malezya’nın kar elde etmeyeceğini, aksine 55 milyar Malezya ringiti borçlu çıkacaklarını belirten Mahathir, Çin ile projelerin durdurulmasının iki ülke ilişkilerini etkilemeyeceğini savundu.

 

Başbakan Mahathir, Malezya’nın dış borçlarını azaltmak amacıyla ağustosta, 20 milyar dolarlık demir yolu projesiyle 3 milyar dolarlık boru hattı projesini durdurma kararı almıştı.

AA

Bir cevap yazın