Makedonya’da yapılan referandumun başarısızlığı kutlandı

Makedonya’nın, Başkentti Üsküp’te meclis binası önünde toplanan yüzlerce kişi, “referandumun başarısızlığını” kutladı.

 

Makedonya’da, Yunanistan ile aralarındaki isim sorununu çözen anlaşmanın kabulüne ilişkin yapılan istişare referandumuna yeterli katılımın sağlanamadı.

 

Söz konusu referanduma yeterli katılımın sağlanamaması “boykot” yanlıları tarafından kutlandı.

 

“Boykot ediyorum” adı verilen grup tarafından düzenlenen kutlamada, halay çekip şarkı söylendi. Ellerinde Makedonya bayrakları bulunan grubun, “Boykot oy kullanmıyor demektir”, “Size, ismim ve kimliğimle müzakere etme hakkını kim verdi?” yazılı dövizler taşıdığı bildirildi.

 

Dünya Makedon Kongresi Başkanı Todor Petrov, iki ülke arasındaki anlaşmanın kabul edilerek Makedonya’nın NATO ve Avrupa Birliğine (AB) üyeliği ile devletin adının ve milletin kimliğinin değiştirilmesi kararının, bugünkü referandumda kabul edilmediğini savundu.

 

Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin hukuki bağlayıcılığı olmayan bu istişare referandumunun geçerli sayılabilmesi için kayıtlı seçmen sayısının yarısından bir fazlasının oy kullanması gerekirken, bu oran sandıkların kapatılmasına yarım saat kala yüzde 34,09 olarak açıklanmıştı.
AA

Bir cevap yazın