Mahmut Osman: Her parti daha fazla görev almak istiyor

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (IKBY) yeni hükümet kurma ve kabine sürecinin gecikmesine ilişkin Mahmut Osman, “Bu konuyla ilgili dışarıdan bir baskının olmadığını düşünüyorum. Bu gecikme partilerden dolayı olup hiçbir parti üzerine dışarıdan bir baskı yoktur ki dışarıdan gelen baskılardan dolayı bu sürecin aksadığına ilişkin bir söylemde bulunulsun.” dedi.

 

Irak ve IKBY’de 50 yılın üzerinde siyasi deneyimi olan eski milletvekili ve siyasetçi Mahmut Osman, Irak ve IKBY’nin son durumuna ilişkin Tba’ya konuştu.

 

Her parti daha fazla görev almak istiyor

 

Seçimlerin üzerinden 6 aydan daha fazla sürenin geçmesine rağman halen IKBY Hükümeti’nin yeni kabine oluşumu tamamlanmadı. Siz bir siyasetçi olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bildiğiniz üzere, mesele partiler arasında yaşanan sorunlardan oluşmaktadır. Partiler arasında anlaşma sağlanması için zaman gerekiyor. Doğrusu bu sorunun uzamaması daha iyi ve bu sorunun, halkı rahatsız edecek bir neden olmaması gerek, ancak görülen o ki her partinin kendi isteği var ve daha fazla görev almak istiyor.

 

Benim görüşüm bu süreçte dışarıdan bir baskının olmadığı yönünde

 

Bu sürenin gecikme nedenini de herkes bir şeye bağlıyor, bazıları süper güç ülkeler veya iklim bölgelerinin, süreç için sorun yarattığını söylüyor. Ancak benim görüşüm bu süreçte dışarıdan bir baskının olmadığı yönünde. Sürecin gecikme durumu partilerle ilişkilidir. Sürecin bu yüzden geciktiği söylenmesi için hiçbir parti üzerine dışarıdan bir baskı yok.

 

Hiçbir ülke gelip bunu yapın veya bunu yapmayın demedi. Bu gibi söylemler partileri temize çıkarma amaçlı yapılmaktadır, söz konusu gecikme durumu partilere bağlı. Kendileri hükümeti kurma, kurmama ya da geciktirebilirler.”

 

Adil Abdulmehdi Başkanlığında kurulan Irak Hükümeti’ni değerlendirebilir misiniz?

 

Adil Abdulmehdi, benim ve halkın tanıdığı bir kişilik olup Irak’ta birçok rolü üstlendiği biliniyor. Saddam’ın çökmeden önceki ve sonraki dönemlerde rol aldığını söyleyebiliriz. Ancak, şüphesiz ki sorun sadece bu kadar değil, her bir görevi uygulamak için kitlelerin görüşünü alması ve razı etmesi gerekir. Ne yazık ki halen kabinedeki bakanlıkları tamamlayamadılar. Bu nedenle nasıl bir sonuç elde ettiklerini beklememiz gerekiyor, o zaman  gösterdikleri çalışma sonucuna göre kendi görüşümüzü aktarabiliriz. Çünkü nasıl çalıştıklarını ve çalışmalarının neler olduğunu bilmeden haklarında konuşup değerlendirme yapmamız uygun olmaz.

 

Yolsuzluklara ne kadar karşı koyabildiklerini bilmemiz gerekiyor

 

Adil Abdulmehdi’nin hükümet sürecinin erken sonuçlanmasını ve diğer bakanlıkların da doldurulmasını umut ediyoruz. Biz de hükümetin davranışlarına bakarak ne kadar sözlerinde durduklarını ve halklarına ne kadar dürüst olduklarını gözlemleyeceğiz. Eğer söz verdikleri gibi yolsuzluklara engel olurlarsa bu iyi olur ancak tam tersi olursa kötü sonuç çıkar. Bu yüzden yolsuzluklara ne kadar karşı koyabildiklerini ve sözlerine sadık kaldıklarını bilmemiz gerekiyor. Şu an bu konuyu değerlendirmemiz erken.

 

Mesrur Barzani tarafından kurulmasına karar verilen IKBY’nin gelecek hükümet kabinesine ilişkin görüşleriniz nelerdir?

 

Şu anda bu konuyla ilgili bir karar veremeyiz. Çünkü biz bu hükümetin çalışmalarını görmedik, sürecin başlaması, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin oluşturulması ve bakanların göreve başlamasını beklememiz gerekir o zaman bu konuda bir değerlendirme yapabiliriz. Şimdi yapacağımız öngörüler yanlış olabilir. Hükümetin oluşmasını bekleyeceğiz çalışmalara başlandığı zaman değerlendirme yapılabilir.

 

Kota ile seçilen temsilcilerin oluşum kitlelerinin razı olacaklarını sanmıyorum, çünkü partiler kotaları seçti

 

Oluşumların da IKBY Parlamentosu’nda kendi temsilcilerinin olması için kota sistemi oluşturuldu.  Sizce oluşumlar kendilerini temsil ediyorlar mı yoksa iktidardaki partiler tarafından kendi çıkarları için kullanılıyor mu?

 

Kotaları partiler kurdu. Kota ile seçilen temsilcilerin oluşum kitlelerinin razı olacaklarını sanmıyorum, çünkü partiler kotaları seçti.

 

KDP’nin kota ile seçilen kişileri belirlemede rolü olabilir

 

Şüphesiz ki Kürdistan’da bulunan kotaların birçoğu Kürdistan Demokrat Partisi’ne yakın ayrıca Kürdistan Demokrat Partisi’nin bu kişileri belirlemede rolü olabilir. Halkın birçoğu bu konuda itirazları olup bunlar bizim temsilcimiz değil diyorlar. Çünkü bir çoğuna kitleler oy vermemiş. Benim bu konuda pek bilgim yok. Ama kotalar hakkında rızasızlık yaşandığından haberdarım.”

 

Haber: Ali Antar

Bir cevap yazın