Maduro: Eğer Venezuela’ya yardım etmek istiyorsanız…

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Eğer Venezuela’ya yardım etmek istiyorsanız, üzerine çöktüğünüz ve erişimine engellediğiniz Venezuela’nın parasını serbest bırakın.” dedi.

 

Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’te düzenlenen basın toplantısında, ülkesindeki siyasi krize, ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlara ilişkin açıklama yaptı.

 

Maduro, Venezuelaya gönderilmek istenen insani yardıma ilişkin, “Eğer Venezuela’ya yardım etmek istiyorsanız, üzerine çöktüğünüz ve erişimine engellediğiniz Venezuela’nın parasını serbest bırakın. Bu ölümcül bir oyun… önce boynunuzu sıkıyorlar sonra dilenmenizi bekliyorlar. Önce paranızı çalıyorlar sonra size tuvalet kağıdı veriyorlar. Tıpkı (ABD Başkanı) Donald Trump’ın Porto Riko halkına fırlattığı gibi.” şeklinde konuştu.

 

-“Niye Cucuta halkına insani yardım, ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetleri vermiyorlar?”

 

Venezuela’da insani yardıma ihtiyaç olmadığını vurgulayan Maduro, “Bütün bu insani yardımlarınızı alın ve oldukça ihtiyaç sahibi, yüzde 70’i fakirlik seviyesinde olan (Kolombiya kenti) Cucuta halkına dağıtın. Niye Cucuta halkına insani yardım, ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetleri vermiyorlar?” dedi.

 

– “Yaptırımları durdurun ve Venezuela’yı rahat bırakın”

 

ABD’nin gönderdiği insani yardımları niçin kabul etmediğine ilişkin Maduro, “Venezuela’da insani yardıma ihtiyaç duyulan, diktatörlük olan ve ABD’nin ihtiyaç sahibi bir halka yardım ettiği bir görüntü çizmek istiyorlar. Eğer Venezuela’ya yardım etmek isteselerdi, bizim 10 milyar dolarımızı çaldıkları ekonomik yaptırımların tamamını kaldırmaları gerekirdi. Eğer rakamlardan konuşulacaksa, 10 milyar dolarla 20 milyon doları (gönderilmek istenen insani yardımın para karşılığı) karşılaştırmak gerekir.” ifadelerinde bulundu.

 

-“Kimsenin bize bir şey hediye ettiği yok, bizi soyuyorlar”

 

Maduro, insani yardımın muhtevasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

 

“Dünya medyası ‘Maduro yardımı, hediyeyi reddediyor” şeklinde bir tablo çiziyor. Ancak bu hileli bir pakettir. Dışardan bakınca gayet güzel görünüyor ‘insani yardım’ ancak içinde zehir getiriyor ve işlenen en büyük suçun üzerini örtüyor. ABD hükümetinin ekonomik yaptırımlar ve engellemeler üzerinden Venezuela’nın kaynaklarını çaldığı gerçeğini örtüyor. Yaptırımları durdurun ve Venezuela’yı rahat bırakın. Bizim çağrımız budur. Kimsenin bize bir şey hediye ettiği yok, bizi soyuyorlar. Bu bizim zenginliğimizin çalınmasıdır.”

 

– “ABD Irak’a savaş açmasaydı, bugün ırak halkı daha iyi şartlarda yaşardı”

 

ABD’nin Orta Doğu’daki müdahelelerine değinen Maduro, “ABD Irak’a savaş açmasaydı veya insani yardım götürseydi, bugün ırak halkı daha iyi şartlarda yaşardı. Bu savaş arkasında 1 milyon ölü bıraktı. Bunun hesabını kim veriyor? ABD, Libya’yı yıkmak için savaşa girmeseydi bugün Libya daha güvenli bir yer olurdu. Libya halkını kurtardılar mı? Afganistan 20 yıldır ABD müdahalesi altında. Ne durumda şimdi? Afganistan, Irak, Libya, Suriye halkına bomba şeklinde kaç tane hediye gönderdiler? Bu yeryüzünden silinmesi gereken bir imparatorluğun gerçek yüzüdür. ABD imparatorluğunun sonu gelmelidir.” diye konuştu.

 

– “Petrol endüstrimiz gelişecektir”

 

Altın ve petrol üretimine değinen Maduro, “Altın konusuna gelince, bu yılın ilk çeyreğinde altın üretimini üç katına çıkaracağız. Venezuela da diğer altın üreten ülkelerle aynı haklara sahiptir. Biz zorluklarla karşılaşma konusunda oldukça iyiyiz. Bütün saldırılara rağmen petrol endüstrimiz gelişecektir. Venezuela’nın ürettiği petrol için bu yıl uluslararası petrol pazarına 1 milyon varil daha fazla üretme hedefine ulaşacağız.” şeklinde konuştu.

 

– “Onların söylemek istedikleri, ‘Chavezci halk sokaklarda, silahlı kuvvetleri ayaklandı, Maduro düştü’.”

 

Maduro, Chavezci mahallelerin hükümet karşıtı protestolara katılmasına ilişkin, binlerce kişinin katılımıyla yaptıkları gösterilere örnek vererek, “Umarım, siz de bu gösterileri bir gün görüp yayımlarsınız. Çünkü ABD’li medya kurumları yalnızca muhalefet için üzerinde oynanmış fotoğrafları görüyor. Biz sizin için görünmeziz. Onların söylemek istedikleri, ‘Chavezci halk sokaklarda, silahlı kuvvetleri ayaklandı, Maduro düştü’. Burada bir halk var, biz 25 seçimden 23’ünü kazanmışısız.” şeklinde konuştu.

 

-“Ben ABD’nin okullarında eğitim almadım”

 

Halkın içinden biri olduğunu kaydeden Maduro, “Ben oligarşinin salonlarından gelmiyorum, ben ABD’nin okullarında eğitim almadım. Benim okulum Caracas metrosunun atölyeleriydi, Caracas’ın mahalleleriydi. Ben bu mahalleleri tanıyorum çünkü ben oralarda yaşadım, oralardan geliyorum.” dedi.

 

Maduro, Kolombiya’dan gelebilecek ABD destekli askeri müdahale hakkında şunları söyledi:

 

“Biz provokasyonlara kanmayacağız ve maceraların peşine düşmeyeceğiz. Biz bir barış ülkesiyiz. ABD, Kolombiya’ya 1 milyon asker gönderebilir ancak o zaman Kolombiya’nın kadınları ve kız çocuklarını ABD’li askerlerin tecavüzünden korumak gerekir. Kolombiya’ya 2 milyon asker 2 milyon tank getirebilirler, umarım orada da kalırlar. Bu bizim problemimiz değil. 10-15 Şubat’ta ordumuz füze sistemlerini, hava ve kara koruma sistemlerini kuracaklar ve tatbikat yapacaklar. Biz başka ülkeleri işgal etmek için tatbikat yapmıyoruz. Biz ordumuz, ülkemizi korusun diye tatbikat yapıyoruz.”

 

 

AA

Bir cevap yazın