Lübnan Cumhurbaşkanı Avn ve İran Dışişleri Bakanı Zarif görüştü

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, resmi ziyaret kapsamında ülkesinde bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir arya geldi.

 

Lübnan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Avn, başkent Beyrut’tun doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul ettiği Zarif ile iki ülke arasındaki ilişkilere değindi.

 

Görüşmede ayrıca, bölgesel gelişmeler ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmesine ilişkin konular görüşüldü.

 

Lübnan’ın ekonomik, sosyal ve güvenlik olarak Suriyeli mültecilerden etkilendiğini kaydeden Avn, Suriyelilerin ülkelerine geri dönmelerinde İran’ın rol alacağını kaydetti.

 

Mülteciler meselesinin Lübnan’daki yeni hükümetin öncelikleri arasında olduğunu belirten Avn, Lübnan’a yardım etmeye hazır olduklarını ifade eden Zarif’e teşekkür etti.

 

Cumhurbaşkanı Avn, ayrıca İran devriminin 40. yıl dönümü dolayısıyla Zarif’ten İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani’ye tebriklerinin iletilmesini istedi.

 

İran Dışişleri Bakanı Zarif de iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilere dikkati çekerek, Lübnan Cumhurbaşkanı Avn’ı Tahran’a davet etti.

 

– Zarif, Meclis Başkanı Berri ile görüştü

 

İranlı Bakan Beyrut’ta ayrıca Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile makamında görüştü.

 

Görüşmenin ardından basına konuşan Zarif, İran’ın Lübnan ile ilişkilerini güçlendirmeye büyük önem verdiğini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Avn ve Meclis Başkanı Berri’ye İran’ın her alanda Lübnan’a yardım etmeye hazır olduğunu ilettiğini aktaran Zarif, bunun her iki ülkenin ulusal çıkarları doğrultusunda olabileceğini söyledi.

 

İki günlük resmi ziyaret için dün Beyrut’a gelen İran Dışişleri Bakanı Zarif’in akşam saatlerinde de Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile görüşmesi bekleniyor.

AA

Bir cevap yazın