Libya ve Malta iş birliği mutabakat zaptı imzaladı

Libya ve Malta hükümetleri ikili ilişkilerin ilerletilmesi ve düzensiz göçle mücadele alanında iş birliği mutabakat zaptı imzaladı.

 

Libya Başbakanlığı Basın Ofisinden konuya ilişkin açıklama yapıldı.

 

Açıklamaya göre, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, başkent Trablus’a resmi ziyaret gerçekleştiren Maltalı mevkidaşı Robert Abela ile bir araya geldi.

 

Başbakanların liderlik ettiği heyetler arası görüşmelere Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo, Malta İçişleri Bakanı Byron Camilleri ve üst düzey hükümet yetkilileri katıldı.

 

Açıklamada, görüşmelerde, Serrac’ın iki ülke arasındaki ayrıcalıklı ilişkilere vurgu yaptığı belirtilirken, Malta hükümetinin “Libya hükümetine destek olmak ve ilişkileri geliştirmekteki arzusunu takdir ettiği” paylaşıldı.

 

Libya’da son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin Maltalı mevkidaşını bilgilendiren Serrac’ın, “Libya’da başkent ve diğer şehirlere yönelik saldırıları akamete uğratma ve Libya’da yeniden istikrarı sağlayarak, Libya halkının sivil ve demokratik devlet arzusunu hayata geçirme konusundaki kararlılığının altını çizdiği” aktarıldı.

 

Malta Başbakanı Abela’nın da Trablus’u ziyaret etmekten memnuniyetini dile getirdiği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine vurgu yaptığı ifade edildi.

 

Açıklamaya göre, Libya hükümetini desteklediklerini kaydeden Abela, “ülkesinin Trablus’a yönelik saldırıya karşı çıktığını” aktardı. Abela, “Libya krizine askeri bir çözüm bulunmadığını ve siyasi çözüm yoluna dönmekten başka bir çare bulunmadığını” ifade etti.

 

Çeşitli alanlarda iş birliği konularının ele alındığı görüşmenin ardından iki başbakan, Libya ve Malta arasındaki ilişkilerin ilerletilmesi ve düzensiz göçle mücadele alanında iş birliği mutabakat zaptını imzaladı.

 

AA