Lavrov: ABD’nin, Kuzey Akım 2’ye yönelik yaptırım tehdidi uluslararası ilkelere aykırı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD’nin, Kuzey Akım 2’ye yönelik yaptırım tehdidi uluslararası ilkelere aykırı.” dedi.

 

Lavrov, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile Moskova’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

 

Dürüst rekabetin önemine değinen Lavrov, “ABD, ülkelerin kendisinden kat kat daha pahalı ham maddenin satın alınmasını istiyor. ABD’nin herkese her şeyi dikte etme çabası iyilik işareti değildir.” ifadelerinde bulundu.

 

Lavrov, ABD’nin uluslararası dolar sistemine duyulan güveni baltaladığını ve kendi pahalı gazını pazarlamak istediğini belirterek, “ABD’nin, Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesine yönelik yaptırım tehdidi, tüm uluslararası ilkelere aykırıdır.” dedi.

 

Rusya’nın Avrupa Konseyinden çıkması iddiasının provokasyon olduğunu ifade eden Lavrov, Avrupa Konseyi ve Rusya arasında yaşanan krizin çözülmesi için çabaladıklarını dile getirdi.

 

Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissl de Rusya ile Avusturya arasında yaşanan casus krizini diyalog aracılığıyla çözmeye çalıştıklarını kaydetti.

 

Toplantıda, Rusya-Avusturya Soçi Diyalog Forumu ortak metni imzalandı.

 

 

AA

Bir cevap yazın