Kuzey Kore’den açıklama: ABD ile nükleer görüşme isteğimiz azaldı

Kuzey Kore, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Pyongyang’ın davranışını “haydutça” olarak nitelendirmesinin ardından, ABD ile nükleer görüşme konusunda isteklerinin azaldığı konusunda uyarıda bulundu.

 

Pyongyang’ın bu adımı, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un geçtiğimiz Haziran ayında diyalogu sürdürme konusunda anlaşmaya varmasına rağmen iki ülke arasında yürütülen müzakerelerin durmasının ardından geldi.

 

Kuzey Kore’nin son haftalarda yoğunlaştırdığı füze denemeleri, Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatlarına uyarı niteliği taşırken, Pyongyang’dan bugün yapılan açıklamada ABD yönetimine önemli bir uyarıda bulunuldu.

 

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son Hui, Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından yayınlanan açıklamasında, ABD ile diyalog konusundaki isteklerinin yavaş yavaş azaldığını belirterek, şimdiye dek atılan tüm adımların gözden geçirildiğini söyledi.

 

Hui’nun bu açıklamaları geçtiğimiz hafta Pyongyang’ın füze denemelerindeki davranışlarını “haydutça” olarak nitelendiren Pompeo’nun açıklamasına cevap olarak geldi.

 

Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı, Pompeo’nun konuşmasının “uygunsuz ve küçük düşürücü” olduğunu belirterek, “ABD pişman olmak istemiyorsa sabrımızı test etmemesi gerekir” dedi.

 

Trump ve Kim, Haziran 2018’de Singapur’da gerçekleşen zirvenin ardından Kore Yarımadası’nın nükleerden arınması konusunda bildiri imzalarken, o dönemden bu yana nükleer silahtan arındırılma konusunda ilerleme kaydedilmedi.

 

Bir cevap yazın