TİKA Yunus Peygamber Türbesi’nde incelemelerde bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Bağdat’ta Abdülkadir Geylani Türbesi’nde projelerine devam ettiklerini ancak Musul’daki Yunus Peygamber Türbesi’nde yapılan kazı çalışmaları nedeniyle herhangi bir proje başlatmadıklarını belirtti.

 

 

Mimar Sinan tarafından yapılan beyaz kubbenin tadilatı tamamen aslına uygun olarak yapılacak

 

Abdulkadir Geylani Türbesi’nde yürütülen projeye ilişkin Tba’ya açıklamada bulunan Cüneyt Esmer, “Bu projeler 4 aşamada hayata geçecek, ilk olarak, külliyenin üzerinde bulan ve Mimar Sinan tarafından yapılan beyaz kubbenin tadilatı tamamen aslına uygun olarak yapılacak. Yani kubbeyi beyaz seramiklerle kaplıyoruz. Sırlı beyaz tuğla ile kaplayacağız. İkinci olarak sebiller yapacağız. İkinci Sultan Abdulhamit’in İstanbul’da Yıldız Sarayı bulunuyor. Orada Hamidiye Çeşmesi bulunuyor. Onun aynısını Abdulkadir Geylani Türbesi’nde yapacağız. Ayrıca ikinci girişine de sebil yapılacak.” dedi.

 

Esmer, yapılacak işlemlerin devamında, Sultan İkinci Abdülhamid zamanında yapılan iki kapının aslına uygun olarak restore edileceğini belirterek, “Külliyenin içerisinde Hanefi mezhebinin olduğu bir cami var. Caminin iç dekorasyonunu yapıyoruz. Ayrıca mihrap ve mimber yapılacak.” şeklinde açıklama yaptı.

 

“Caminin giriş kapısının orjinali zamanında Saddam Hüseyin tarafından alınmış ve yerine kendisi bir kapı yaptırmış.” diyen Esmer, o kapının da değiştirileceğini kaydetti.

 

 

Çalışmalarımızı nisan ayı sonu ya da mayıs ayında bitirmeyi planlıyoruz

 

 

Cüneyt Esmer, restorasyon çalışması için nakkaşların geldiğini belirterek,  “Onlar da kubbenin iç bölüm restorasyonunu yapacaklar. Çok güzel çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu çalışmalarımızı da nisan ayı sonu ya da mayıs ayında bitirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

 

TİKA Bağdat Program Koordinatörü Esmer, ayrıca Irak Sünniler Vakfı Divanı Başkanı Abdullatif Humeym’in kendilerinden Musul’daki Yunus Peygamber (SAV) Türbesi’nde kabrinin olduğu bölümün restorasyona tabi tutulmasını talep ettiğini belirterek konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

 

“Orada 3 ayrı işlem mevcut. Birincisi Yunus Peygamber’in Türbesi’nin alt kısımda orjinal kabrinin bulunduğu yer var. O bölgenin üst kısmına sembolik bir kabir yapılacak. İkincisi, eskiden orada Osmanlıya ait küçük bir mescit varmış, o kısmın restorasyonu yapılacak. Üçüncüsü ise Saddam zamanında yapılan aynı bölümde bir cami var. DEAŞ o kısmı da yıkmış.”

 

 

Esmer, kendilerinin o bölgede bir şey yapmaya karar vermediğini belirterek, sebebini şöyle açıkladı:

 

“Çünkü Musul Eserler Müdürlüğü, Almanya’nın Heidelberg Üniversitesi’ne kısa süreliğine kazı çalışmaları için izin vermiş. Onlar, kendi kazı çalışmaları bitmeden bizim orada bir şey yapamayacağımızı söylediler. Bu nedenle şu anda burada beklemedeyiz.”

 

Yunus Peygamber’in olduğu yer Asurların merkezi olduğu için DEAŞ orada tüneller kazarak hazine aramış

 

“Yunus Peygamber’in olduğu yer Asurların merkezi olduğu için DEAŞ orada tüneller kazarak hazine aramış, bu bahsettiğim  üniversite o tünelleri araştırıyor.” diyen Esmer, “Bu nedenle biz daha bir çalışma yapmaya karar vermedik ve herhangi bir programımız yok.” dedi.

 

Irak Sünniler Vakfı Divanı ile iletişimde olduklarını belirten Cüneyt Esmer, “Orada bir çalışma yapmayı ve programımıza almayı çok istiyoruz ama şu anda yapılacak bir şey yok. Daha karar verilmedi, ama planlıyoruz. Yani kısacası şunu söyleyebilirim, orada Osmanlı mescidinin restorasyonunu programa almak için Sünniler Vakfı Divanı ile görüşmeler devam ediyor.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Haber: Ziya Uzeiry

Bir cevap yazın