Kriz Masası uyardı: Vaka sayısı günlük 10 bine yükselebilir, kapsamlı sokağa çıkma yasağı masada!

Koronavirüsle mücadele kapsamında kurulan Kriz Masası, Irak’ta günlük vaka sayılarının 10 bine yükselebileceği uyarısında bulunarak ikinci bir koronavirüs dalgasına karşı önlem olarak ülkede  kapsamlı sokağa çıkma yasağının yeniden uygulamaya konulabileceğini açıkladı.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Irak’taki toplam koronavirüs vaka sayısı 362 bin 981, toplam iyileşme sayısı 292 bin 197, can kaybı ise 9 bin 181’e yükseldi.

 

Kriz Masası üyesi Cevat el-Musevi, el-Sabah gazetesine verdiği demeçte, “Irak, ekim ve kasım aylarında koronavirüsün ikinci dalgasına tanık olabilir, bu da muhtemelen virüs bulaşmış insan sayısının ikiye katlanmasına neden olabilir. Belki de günlük 10-20 bin vakaya tanık olacağız.” dedi.

 

Sağlık Bakanlığın’ın ikinci dalgaya karşı proaktif hazırlıklarını bilmek ve tartışmak için Sağlık Bakanı ve bakanlıktaki ileri düzey personellerin toplantıya katıldığını belirten el-Müsevi, koronavirüs vaka sayılarında artış olması durumunda ülkede tekrar kapsamlı sokağa çıkma yasağının gündeme gelebileceğinin altını çizdi.