Koronaviürsle mücadele: ABD’li Newsweek internet sitesinde Hz. Muhammed’in hadisine yer verildi

Yeni tip Kovid-19 koronavirüsün dünyaya yayılmasından sonra, Amerikan haber dergisi Newsweek‘in internet sitesinde yayınlanan yazıda, Hz. Muhammed’in salgın hastalıklara karşı tavsiyeleri ve sözleri örnek gösterildi.

 

 

Sosyoloji, İslam ve Hıristiyanlık üzerine araştırmalarıyla bilinen akademisyen Dr. Craig Considine tarafından, Amerikan haber dergisi Newsweek‘te kaleme alınan yazı “Yalnızca Duanın Gücü Tek Başına Koronavirüs Gibi Bir Salgını Durdurabilir Mi? Muhammed Peygamber Dahi Bunun Aksini Düşünüyordu” başlığını taşıyor.

 

Yazıyı yazan Dr. Craig Considine, bundan tam 1300 yıl önce, Hz. Muhammed’in salgınlara karşı aldığı ve alınmasını nasihat ettiği önlemlere yazısında yer verdi.

 

Yazıda salgına karşı temizlik uyarıları aktarılırken, “Bir salgın sırasında başka kimin hijyen ve karantina önerdiğini biliyor musunuz? 1300 yıl önce İslam Peygamberi Hz. Muhammed” ifadeleri kullanıldı. İslam Peygamberi’nin, salgın hastalık riskine karşı, ashabına yaptığı bir tavsiyede karantina uygulamasına dikkat çektiği ifade edildi.

 

Yazıda yer alan bir diğer konulara daha önce Hz. Muhammed’in şu hadislerine yer verildi:

 

– Eğer bir beldede salgın olduğunu duyarsanız buraya girmeyin, bulunduğunuz bir beldede salgın olursa da oradan ayrılmayın.

– Temizlik imanın bir parçasıdır.

– Uyandığınız zaman, yemek yedikten önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

– Tedavi olun. Allah, yaşlılık haricinde dermansız bir hastalık yaratmamıştır.

– Hz. Muhammed bir gün, devesini bağlamayan ve Allah’a tevekkül ettiğini söyleyen bir bedeviye şöyle söylemiştir: ‘Deveni bağla, ondan sonra tevekkül et.

Bir cevap yazın