Koronavirüs Uçak Seferlerini Vurdu: “Bu durum 1 Nisan’a kadar devam edecek”

Röp: Ali Antar      Foto: Ali Salim

Tüm dünyaya yayılan ve ülkeleri acil duruma sürükleyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19), tüm dengeleri değiştirdi.

 

Irak, sınırlı seyahat seçeneklerine sahip bir ülke. Vatandaşlar diledikleri gibi, ülkeleri ziyaret edemez. Avrupa’ya ve diğer kıtalara ziyaret sayısı çok az. Bunun da sebebi vize almanın zor olması ve hava yolu hatlarının az olmasıdır.

 

Vatandaşlar genellikle, tatillerde veya sağlık hizmetleri için Türkiye, İran, Ürdün’e, ticaret için Çin, BAE ve diğer ülkelere gitmektedir, ayrıca dini seyahatler için de Suudi Arabistan’ı ziyaret etmekteler. Ancak şu anda bu az sayıda ülke bile koronavirüsle mücadele ve yayılmasını önleme amaçlı Irak’a kapılarını kapatmış durumda.

 

Seyahat etmek isteyen kişiler şu anda bu isteklerini gerçekleştiremiyor ve daha önce uçak bileti alanlara da bilet ücretleri geri iade edilerek uçuşları iptal edildi. Umre ve diğer ziyaretler de bir süreliğine askıya alındı.

 

Alanya Hava Yolu Şirketi Sahibi Seyid Ahmet Yunus, söz konusu kararlara ilişkin Tba’ya konuştu.

 

Türkiye, İran, Suudi Arabistan ve birkaç ülkeye seyahatler askıya alındı. Tüm kapılar Irak’a kapandı diyebilir miyiz?

 

Şu anda Irak’ta seyahatler sürüyor ancak eskisi gibi değil. Genel olarak Türkiye seyahat konusunda Irak’ın omurgası gibi. Bu ülkeye 1 Nisan’a kadar hiçbir sefer yapılmayacağı açıklandı.

 

Şu anda körfez seferleri var. Örneğin, Katariye, Fly Emirates, Fly Dubai ve Ürdüniye. Bu şirketler, seyahatlerin devam etmesi için yardımcı oldular. Ancak fiyat bakımından çok fark var ve pahalı.

  

Şu anda bir kişi bahar tatilini Türkiye’de yapmak isterse, seferini hangi yolla gerçekleştirmeli?

 

Irak vatandaşlarının Türkiye’ye geçişi için hiçbir hava yolu seferi yok. Ayrıca vatandaşların sınırdan geçişleri de yasak. Herhangi bir ülkeden Türkiye’ye geçmek istenirse bu geçişler engellenir. Sadece Türkiye ikamet belgesine sahip kişilerin geçiş hakkı var.

 

İkameti olmayanlar Türkiye’ye gidemez. Örneğin şu anda Türkiye’ye gitme niyeti olan kişilerin yüzde 50-60’ının vizesi var ancak Türkiye ülkeye geçişlerine izin vermiyor. Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan açıklamaya göre, bu durum 1 Nisan’a kadar devam edecek.

 

Birçok vatandaş mart ayı tatilinde yurt dışına seyahat etmeyi planlıyordu ve birçoğu bilet bile almıştı. Daha sonra seferler askıya alındı. Bu vatandaşların uçak  bileti ücretleri ne olacak?

 

Alınan tüm biletlerin ücretleri tekrardan kişilere geri verildiğini söyleyebilirim. Ancak seyahat edecek kişiler yine zararlı çıkacak. Belki maddi olarak bir zarar yaşamayacaklar ancak tatil yapmaları için belirli bir süre vardı ve bu süre tamamlandığında artık seyahat imkanları kalmayabilir.

 

Bu Allah’ın takdiri ve bu durum bizi aşıyor ayrıca bir çözümü de yok. Vatandaşların birçoğu kendilerini Türkiye seyahatine hazırlamıştı ve uçak bileti de almıştı. Dediğim gibi Irak’tan yapılan en çok sefer Türkiye’dir. Türkiye, Irak’ın omurgasıdır. Irak halkının birçoğu oraya gidiyor çünkü orası turistik bir yer ayrıca fiyatları da uygun. Bu yüzden halk daha çok Türkiye’ye yöneliyor.

  

Bu durum turizm ve hava yolu şirketlerini nasıl etkiledi?

 

Kararlar turizm şirketlerini çok fazla etkiledi. Durum hava yolu şirketleri için daha da kötüleşecek diyebilirim. Şu anda birkaç şirket kaldı ve Arap ülkeleri tamamen seferleri askıya almadı bu da şirketlerin çalışma yürütmesi için yardımcı oldu. Ancak durum böyle ilerlerse bu seferlerde durdurulacaktır.

 

Şu anda sadece transit  seferler mevcut. Herkes de transit seferler gerçekleştiremez. Herkes transit sefer yapmıyor ve şu anda bu tür seferlerle her yere gidilmiyor. Sadece yurt dışında çok önemli işleri olan veya evlerine dönen kişiler kullanıyor. Onlar da sefer gerçekleştirdiklerinde sorun yaşıyorlar.

 

Mevcut durumda kimsenin bir yere gitmemesi ve bulunduğu yerde kalması gerekir. Çünkü bu salgına nerede yakalanacaklar belli değil. Bence bu hastalık çok büyük bir afet.

 

Bir cevap yazın