Kısa Öz Tuzhurmatu’da

Kısa Öz programı bu ay çekimlerini, Selahattin iline bağlı olan şehitler diyarı Tuzhurmatu’da gerçekleştirdi. Tuzhurmatu’da ilk konuğumuz, ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve Selahattin İl Başkanı Heysem Haşim Muhtaroğlu oldu.

 

 

Heysem Muhtaroğlu ile yaptığımız görüşmede Tuzhurmatu’nun durumundan bahsederek, hizmet konusunda sıkıntıların olduğunu dile getirdi. Muhtaroğlu, “Sokaklar gördüğünüz gibi asfaltsız ve hizmet yok, insanlar bu durumdan şikayetçi. Irak’ın genelinde var olan sıkıntıların bir kopyası da Tuzhurmatu’da yaşanıyor.’’ dedi.

 

Halkın güvenlik açısından bir endişesinin olmadığını belirten Muhtaroğlu, belediye hizmetlerinde yaşanan aksaklıklar dışında kentte şu anda normal bir şekilde yaşamın devam ettiğini söyledi.

 

İlçede resmi görev dağılımı hakkındaki sorumuza ITC Yürütme Kurulu Üyesi Muhtaroğlu, “16 Ekim’e kadar Türkmenler olarak haklarımızı alamamıştık. 2003’ten sonra burada hakim olan taraflar ile birkaç sefer diyalog ve uzlaşıya çağırdık. Fakat maalesef bizi duymadılar, sonucu görüyoruz. Son yıllarda Tuzhurmatu’da çatışmalar yaşandı, fakat şu anda durum sakinleşti ve diyebiliriz ki Türkmenler ilçede haklarını aldılar.” yanıtını verdi.

 

Tuzhurmatu’nun tarihi kimliğine bakıldığında bir Türkmen şehri olduğunu dile getiren Muhtaroğlu, “Maalesef 1961 yılından bu yana Türkmenlere kaymakamlık görevi verilmemişti, iki yıl önce Türkmen bir şahsiyet kaymakam olarak göreve başladı. Biz başkalarının yaptığı hataları yapmayız, aynı hatalara düşersek o zaman diğerleri ile hiçbir farkımız kalmaz.’’ dedi.

 

Irak Türkmen Cephesi Selahattin İl Başkanı 6 Haziran’da yapılması planlanan genel seçim hakkında Kısa Öz programına özel açıklamalarda bulunarak, “Her zaman seçim varmış gibi çalışmalarımız devam ediyor. Asıl hedefimiz seçim değil, Türkmen davası.” diyerek, ilk aşamada milletin seçime katılması ve biyometrik kartını alması için teşvikte bulunduklarını çünkü biyometrik kartı olmayan vatandaşların seçime katılamayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Selahattin İlinin üç seçim dairesine bölündüğünü hatırlatan Muhtaroğlu, “Tuzhurmatu, Emirli, Beled, Düceyl, Yesrip, Zuluiye ve Dor ilçelerinin de bir bölümü bizimle beraber. Bu daire için 4 milletvekili hakkı verildi, 3’ü erkek 1’i kadın. Yasaya baktığımız zaman zor bir durum, fakat iyi çalışırsak hiç de zor olmayacaktır.” diyerek durumu değerlendirdi.

 

Seçim döneminde aday sayısının çok olmaması gerektiğini söyleyen Muhtaroğlu, “Seçime katılmak isteyen kişi kendi tabanını ve seçimdeki şansını bilir. Daha önce millete hizmet etti mi? Eğer hiçbir hizmeti bulunmuyorsa ve sıfırdan gelip aday oluyorsa zarar verecektir. Hizmet etmeyip de kendini aday gösterenler bana göre milletin düşmanı”. şeklinde açıklama yaptı.

 

Son olarak Irak Bakanlar Kuruluna Türkmen bakanın atanmasına ilişkin düşüncelerini sorduğumuz Muhtaroğlu, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

 

“Bakanlar Kurulunda Türkmenlerin temsilcisi yoktu. Bundan dolayı hükümette neler olup bittiğinden haberimiz yoktu. En azından Türkmen’in orada olması bazı yasalardan haberdar olmamızı sağlayacaktır.”

 

Mimaroğlu’na Konuk Olduk

 

İkinci durağımız, ITC Bağdat İl Başkanı ve eski Milletvekili Niyazi Mimaroğlu’nun yapımını üstlendiği Tuzhurmatu Türkmen Sarayı oldu. Tuzhurmatu Türkmen Sarayı’nda Kısa Öz ekibini karşılayan Mimaroğlu, Türkmen Sarayı’nın işlevi hakkında bilgi verdi.

 

Mimaroğlu, Türkmen Sarayı’nın bir ihtiyaç haline geldiğini belirterek, “2010 yılından 2014’e kadar Tuzhurmatu’da patlamalar devam ediyordu. Şehitlerimizin yası ve taziye merasimleri evlerde yapılıyordu, bizde aldığımız kararla Tuzhurmatu’da bir taziye salonu yapalım dedik. Daha sonra projeyi geliştirdik ve saray haline getirdik. Yakın gelecekte Tuzhurmatu’da Türkmen Sarayı içerisinde bir uydu antenini yükseltmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

Tuzhurmatu’nun güvenlik durumuna değinen Mimaroğlu, ilçenin terörden ve karışıklıktan temizlendiğini söyleyerek şu şekilde konuştu:

 

“Şu anda Türkmenler tüm Türkmeneli’de diğer bütün oluşumlar ile fark gözetmeksizin yaşıyor. Tuzhurmatu’da güvenlik sağlanmış durumda, Kürt kardeşlerimiz de geri döndüler. Hepimiz bir arada saygı çerçevesinde yaşıyoruz.”

 

Mimaroğlu, fitne ve tekrardan istikrarsızlığın başlamaması adına İttihadi Polis birimi ve Irak ordusunun bölgede bulunduğunu dile getirdi.

 

Irak hükümetince Türkmenlere verilen bakanlığa değinen Niyazi Mimaroğlu, “2003’ten bu yana yaşanan oyunlar sonucu art arda gelen hükümetler, Türkmenlerin haklarını kolay kolay vermediler. Sonuç olarak bu hükümette bir bakanlık verdiler ki o da devlet bakanlığı. Bu mesele Türkmenler için bir senet niteliğinde. Benim için önemli olan kadın veya erkek olması, ya da devlet bakanlığı olması değil, asıl önemli olan mesele o sandalyenin Türkmenlere verilmesi.” ifadelerinde bulundu.

 

Irak Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevinin de aynı şekilde Türkmenlere verilmesini umut ettiğini belirten Mimaroğlu, “Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinin Türkmenlere verilmesini umut ediyoruz. Muhakkak ki bu da bir senet olacaktır ve siyasi denkleme girmiş olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Son olarak Niyazi Mimaroğlu diğer etnik gruplarda olduğu gibi Türkmenlerde de parçalanmaların olduğunu dile getirerek, “Sonuç olarak biz kendi aramızda anlaşırız. Milliyetçiler ayrı, başka taraflara hizmet eden Türkmenlerin ayrı, İslamilerin de ayrı görüşleri bulunuyor. Umarım bu görüşlerin hepsi Türkmen davasına hizmet eder.” diyerek sözlerin sonlandırdı.

Haber: Ziya Üzeiry

Foto: Çoban Timur