Kerkük’te Türkmen Basın Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi

Kerkük’te “Türkmen Basın Günü” münasebetiyle Irak Türkleri Medya ve Gazeteciler Derneği tarafından etkinlik düzenlendi.

 

Musalla Spor ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Irak Türkleri Medya ve Gazeteciler Derneği Başkanı Muhammed Haşim, Türkmen basının Kerkük’te 109 yıllık bir geçmişi olduğunu belirtti.

 

İç savaş ve siyasi krizlerden Irak basınının da olumsuz etkilendiğini  belirten Haşim, Türkmen basınının da bu olumsuzluklardan nasibini alarak ilerleyemediğini kaydetti.

 

Haşim, Türkmen basının ilerlemesi için Türkmen siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve devletin desteğine ihtiyaç olduğunu aktardı.

 

Irak Gazeteciler Sendikası Kerkük Sorumlusu Muhammet Dağıstanlı da Türkmen basınının Irak basın tarihinde önemli yeri olduğunu kaydetti.

 

Dağıstanlı, Türkmen basınını Irak’ta kendisine yakışan yerde görmeyi istediklerini vurgulayarak, bu alanda güzel adımlar attıklarını ve gelecekte hak ettikleri yerlerde olacaklarına inandıklarını dile getirdi.

 

Irak’ta 25 Şubat 1911’de çıkan ve 8 yıl yayımlanan Havadis Gazetesi ilk Türkmen gazetesi olarak kabul ediliyor. Gazetenin yayına başladığı gün “Türkmen Basın Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

AA

Bir cevap yazın