Kerkük’te Seçimlere Teşvik Kampanyası Başlatıldı

Tba Kerkük
Kerkük’te özellikle gençleri teşvik etmek üzere seçmen kartının çıkartılmasına yönelik başlatılan kampanya kamuoyuna duyuruldu.

 

 

İlk etapta gönüllü Türkmen gençlerden oluşan 60 kişilik ekiple “Oyunuz Kerkük’ün Geleceğidir” sloganıyla 27 Eylül’de Kerkük’te yapılan bir faaliyetle Seçimlere Teşvik Kampanyası başlatıldı. Türkmen yetkililerin öncülüğünde başlatılan kampanya çerçevesinde özellikle gençler ve Türkmen halkının seçmen kartlarını çıkarması için teşvik edilecek.

 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük İl Başkan Yardımcısı Kahtan Vendavi, başlatılan kampanyaya ilişkin Tba’ya konuştu.

 

Kerkük İl Başkan Yardımcısı Kahtan Vendavi, “Gönüllü Türkmen gençleri tarafından seçimlere teşvik için kurulan komisyonun kampanya ilanını başlattık. 2020 senesinde Kerkük çok hassas dönemden geçecektir. Kerkük’te 14 senedir yapılmayan yerel seçimler alınan karar sonucu 1 Nisan 2020’de yapılacak. Yerel seçimlerin yanı sıra Irak genelinde sayım yapılacaktır.” dedi.

 

Görevimiz, yerel seçim ve sayıma teşvik, özellikle seçim kartı olmayanlara yardımcı olmak

 

Kahtan Vendavi, kurdukları komisyonun amacına değinerek, “Bizim görevimiz vatandaşlarımızı yerel seçim ve sayıma teşvik ayrıca bilinçlendirme olacaktır. Özellikle seçim kartı olmayan veyahut seçim kartı güncel olmayan vatandaşlarımıza yardımcı olmak için hazırda bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük İl Başkan Yardımcısı Kahtan Vendavi

 

“Komisyonumuz 60 geçten oluşmaktadır”

 

Kurulan komisyonun hangi bölgeyi kapsadığına ilişkin ise Kahtan Vendavi, şu açıklamada bulundu:

 

“Komisyonumuz 60 geçten oluşmaktadır. Komisyon, Kerkük ve çevresinde bulunan vatandaşlarımızı içermektedir. Ayrıca her bölgeye ait özel komisyonlar kurularak halkla iç içe olacağız. Buradaki temel hedefimiz en fazla katılımı sağlamaktır. Özellikle ilk kez katılacak olan gençlerimize yardımcı olmaktır. Aileleri özel araçlarımızla kart çıkarmak ve güncellemek için götüreceğiz. Amacımız milletimize daha iyi hizmet sunmaktır.”

 

ITC Kerkük İl Başkan Yardımcısı Kahtan Vendavi, “Son olarak özellikle Tba ekibine çok teşekkür ederiz. İlk günden bizi yalnız bırakmadılar. Logomuzu ve birçok şeyi kendileri yaptı.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Türkmen Gençleri Yerel Seçim Teşvik Komisyonu Başkanı ise, Tba’ya yaptığı açıklamada komisyonun amacının gençleri seçimlere teşvik olduğunu belirterek, “Yaklaşık 15 günüdür seçime teşvik kampanyası başlattık. Bu kampanyanın amacı, Kerkük’te 6 ay sonra gerçekleşmesi planlanan yerel seçimlere hazırlık çalışmasıdır. Seçimden önce yapılan çalışmaların ve bu komisyonun süresi 3 ay. Teşvik programı kampanyası için çalışmalara yaklaşık 15 gündür başlamıştık ve bugün itibariyle resmi olarak duyurduk.” dedi.

 

Çalışmalarımız 3 ay sürüp ve üç aşamadan oluşacaktır

 

Komisyon Başkanı Mustafa Bayraktar, komisyonun çalışma süreci hakkında, “Çalışmalarımız 3 ay sürüp ve üç aşamadan oluşacaktır. İlk ayımızda seçmen kartı yani biometri kartlarına henüz sahip olmayan vatandaşlarımızın bu kartları almasına vesile olacağız. Yüksek Seçim Kurulu ile iş birliği yapacağız. Irak Türkmen Cephesi Seçim Dairesi ile koordineli bir şekilde çalışmalarımız olacak.” bilgisini paylaştı ve sözlerine şöyle devam etti:

 

“İkinci ayımızda Kerkük ve çevresinde bulunan Türkmen bölgelerini ziyaret ederek vatandaşlarımızın sorun ve ihtiyaçlarını dinleyeceğiz. Buna göre adımlarımızı atacağız.”

 

Türkmen Gençleri Yerel Seçim Teşvik Komisyonu Başkanı Mustafa Bayraktar

 

Hedef kitlemiz, ilk oyunu kullanacak olan 2001-2002 doğumlu gençlerimiz

 

Komisyonun hedeflerine vurgu yapan Mustafa Bayraktar, “Kurduğumuz bu komisyonun ana hedef kitlesi bu sene seçime katılacak ve ilk oyunu kullanacak olan 2001-2002 doğumlu gençlerimiz. İlk kez seçime katılacak olan gençlerimize bu konuda yardımcı olarak, bilinçlendireceğiz.” diye konuştu.

 

Türkmen Gençleri Yerel Seçim Teşvik Komisyonu Başkanı Mustafa Bayraktar son olarak, “Biz buradan bütün Türkmen gençlere seslenerek bu komisyona katılmalarını diliyoruz. Bizim komisyonumuzda gönüllülük esastır, vatanımız için Kerkük için çalışmaktayız.” diyerek Türkmen gençlere çağrıda bulundu.

 

 

Haber:Çoban Timur - FOTO: Abdülselam Hişam - Video Muhammed Emin

Bir cevap yazın