Kerkük’e yeni Terörle Mücadele komutanı atandı

Kerkük’ün güvenliğini sağlayan Bağdat merkezi hükümete bağlı Terörle Mücadele Polis Güçleri 2.Tümen Komutanlığının başına Haydar el-Ubeydi’nin getirildi.

 

 

Terörle Mücadele Polis Güçleri 2. Tümen Komutanı Basın Sorumlusu Muntazar el-Saadi, yaptığı açıklamada, ”Kerkük’te Terörle mücadele polis gücü 2.Tümen komutanlığına Haydar el-Ubeydi atandı.” dedi.

 

Yaklaşık bir yıl önce merkezi hükümetine bağlı ortak güçlerin Kerkük’ü tamamen kontrol etmesinden bu yana ilk komuta değişikliğinin gerçekleştiğini aktaran Saadi, yapılan değişikliğin nedeni hakkında kendilerine her hangi bir bilgi verilmediğini sadece komuta kademesindeki değişiklikle ilgili İçişleri bakanlığından resmi yazının geldiğini söyledi.

 

Saadi, ”Son değişikliğe göre 16 Ekim 2017’den bu yana Kerkük kent merkezinin güvenliğini sağlayan Terörle Mücadele Polis Güçleri 2. Tümen Komutanı Maan el-Saadi’nin yerine daha önce ülkenin birçok bölgesinde DEAŞ ile mücadele operasyonlarını yürüten Haydar el-Ubeydi atanmıştır.” ifadesini kullandı.

 

Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçlerin 16 Ekim 2017’deki askeri operasyonu sonrası Kerkük tamamen Bağdat’ın kontrolüne geçmiş ve Peşmerge güçleri de çatışmadan IKBY bölgesine çekilmişti.

AA

Bir cevap yazın