Kerkük Valiliği merkez hükümetten takviye birlik istedi

Kerkük Valiliği, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) parti binalarına Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) bayrakları asmasıyla başlayan gerginlik üzerine merkez hükümetten takviye birlik istedi.

 

Kerkük Valiliği Basın Sorumlusu Mervan el-Ani, kentin istikrarı için Vali Rakan Said’in Bağdat’tan takviye güç talep ettiğini söyledi.

 

Kent merkezinin güvenliğini polislerin sağlamasına rağmen ordu birliklerinin de Kerkük’te görev almasını istediklerini dile getiren Ani, “Irak ordu gücünün Kerkük’te konuşlandırılması lazım. Bu tür gelişmelere kentteki polis güçleri yetersiz kalabilir.” dedi.

 

Kerkük’teki unsurlar arasında barış dolu bir yılın istikrarla devam ettiğini söyleyen Ani, kenti siyasi pazarlık haline getirmek isteyen bazı siyasi partilerin bu tür yasal olmayan adımlarla kentin istikrarını bozmaya çalıştıklarını belirtti.

 

Merkezi hükümetten Kerkük’teki gelişmelere derhal müdahale etmelerini istediklerini aktaran Ani, Bağdat’ın Kerkük Güvenlik Komisyonu ile koordineli bir şekilde bu tür olayların önüne geçmesi gerektiğini ifade etti.

 

Bedir Tugaylarından “KYB 16 Ekim’den ders çıkarmalıydı” uyarısı

 

Bu arada, Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Bedir Tugayları Kuzey Bölgesi Sorumlusu Muhammed Mehdi, “Kerkük’te olup bitenleri titizlikle ve yakından takip ediyoruz. KYB’nin 16 Ekim’den ders alması gerekirdi.” Dedi

.

Irak hükümetinin kontrolündeki bölgelerin istikrarını hiç kimsenin bozmaya hakkı olmadığını söyleyen Mehdi, Kürt siyasetçilerin mutlaka kentteki Türkmen ve Araplarla uzlaşmaları ve gerginlik yaratacak adımlardan uzak durmaları gerektiğini dile getirdi.

AA

Bir cevap yazın